Sağlık

Erken boşalma tedavisinde yeni yöntem

Erken boşalma tedavisinde yeni yöntem

Her 3 erkekten 1'inde var! Erken boşalma sorununun neden kaynaklandığı tam olarak aydınlatılamasa da, genel olarak her 100 erkeğin 30'unda bu tür sorunlar görülüyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Ekmekçioğlu, erkeklerde ciddi cinsel sorun olan erken boşalma konusunda, `Görsel Uyarı Destekli Tanı' yöntemi ile en az yan etkiye sahip en etkili tedavi şeklinin belirlendiğini söyledi.

Cinsel tecrübenin artışıyla birlikte bazı erkeklerde erken boşalma sorunun düzelebildiğinidiğini ancak, çoğunlukla tedaviye ihtiyaç duyulduğunu belirten Doç. Dr. Oğuz Ekmekçioğlu, şunları söyledi:''Psikiyatristlerin uyguladığı ilaç dışı yöntemler faydalı olabilmektedir. Bunun dışında penise sürülen geciktirici ilaçlar da sorunun tedavisinde etkili olabiliyor. Yine, depresyon giderici bazı ilaçların yan etkileri boşalmayı geciktirmektedir ve bu tip ilaçlar erken boşalma tedavisinde kullanılmaktadır. Düşük olasılıkla da olsa sertleşme zorluğu ya da cinsel istekte azalmalar görülmektedir.'' Erken boşalma sorunu bulunan kişinin tedaviye cevap vermesinin ve en az yan etkiyle uygun ilacın belirlenmesinin sorunun çözümü için büyük önem taşıdığına işaret eden Doç. Dr. Ekmekçioğlu, bunun belirlenmesi için de yeni bir yöntem geliştirdiklerini ifade etti. Uluslararası bir dergide yayınlanmak üzere kabul gören `Görsel Uyarı Destekli Tanı' yöntemiyle hangi ilacın daha az yan etkiyle daha etkili olacağını belirlemeyi amaçladıklarını dile getiren Doç. Dr. Ekmekçioğlu, geliştirdikleri yöntemi şu ana kadar 50 hastaya uyguladıklarını anlattı.

Doç. Dr. Ekmekçioğlu, yan etkisi az ve tedavi başarısı yüksek `Görsel Uyarı Destekli Tanı' yönteminde, sorunu bulunan kişiler görsel yayınlarla uyarılıyor. Penis sertleşme kapasitesini ölçen cihazlarla sorunun boyutu belirlendikten sonra hastanın vibratör yöntemiyle boşalması sağlanıyor. Değişik ilaçlarla ve belirli aralıklarla devam eden uygulama sonrası erken boşalan kişiye uygun tanı belirlenip, tedaviye başlanıyor.


Yayın tarihi: 21.09.2004
1012
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.