Sağlık

Erkeklerle kadınlar eşit derecede kıskanıyor

Erkeklerle kadınlar eşit derecede kıskanıyor

Northeastern University'de yapılan bir araştırmaya göre ilişkide sadakatsizlik erkekler ve kadınlarda aynı kıskançlık tepkisini doğuruyor. Bu yeni bulgular cinsel veya duygusal sadakatsizlikten ileri gelen kıskançlığın cinsiyetle ilişkili olduğu söylencesinin asılsız olduğunu kanıtlıyor.

Araştırmaya başkanlık eden Dr.David DeSteno kıskançlığın işlevi bireylerin kendi konumları konusunda uyanık tutmak olduğunu söylüyor. Kıskançlık çiftlerin sadece ilişkinin devamlılığını değil, ilişkinin yararlarını da korumaya almak için kullandığı bir yöntem.
Araştırma evrimsel dürtülerden ileri geldiği düşünülen kıskançlık tepkilerinin cinsiyete özgü olduğu yolundaki kanıyı geçersiz kılıyor. Erkekler muhtemelen sadakatsizliğe, kadınlar da eşlerinin duygusal açıdan başka arayışlara sapmasına daha fazla tepki gösteriyorlar. Kadınlarda bu durumun kendileri ve çocukları için gerekli kaynaklara yönelen bir tehditi temsil ettiği açık.

Araştırmada 121 kişiden, eşlerinin ilişki dışında duygusal ya da cinsel bağlar kurduğunu öğrendikleri takdirde kendilerini nasıl hissedeceklerini değerlendirmeleri istendi. Elde edilen sonuçlarda cinsiyet farklılıkları açıkça görülüyordu. Erkekler sadakatsizlik karşısında daha fazla acı çekerken kadınlar ilişki dışındaki duygusal bağları daha tehdit edici buluyordu.

Ancak cinsel sadakatsizlikle duygusal sadakatsizliği karşılaştırmaları gerekmediğinde, sadece cinsel sadakatsizlik karşısındaki hislerini değerlendirmeleri istendiğinde kadınlarla erkeklerin sıkıntısının aynı oranda olduğu ortaya çıktı.

De Steno basın açıklamasında 'Bulgularımız cinsel ve duygusal sadakatsizliğe bağlı sıkıntının cinsiyetler arasında farklılık göstermesinin her halükarda insan üretimi olan yöntembilgisel bir araç olduğunu ortaya koyarak kıskançlığa dair evrimci teorinin deneysel temellerini sarsıyor. Sözkonusu olan, beynin evrim geçirerek şekillenmesinden ibaret bir durum değil.' ifadelerine yer verdi.
Yayın tarihi: 15.10.2002
668
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.