Sağlık

Erkeklerin tercihi ne sarışın ne esmer...

Erkeklerin tercihi ne sarışın ne esmer...

Erkekler sarışınları ve esmerleri değil, ince bedenlileri tercih ediyor.

İngiliz, Çin ve Hint edebiyatlarının karşılaştırmalı çalışmasına göre, 'güzel kadın' konusundaki kriterler dönemlere ve kıtalara göre hep değişmiştir.

Karşılaştırmalı çalışmaya göre, erkekler ne sarışınları ne de esmerleri tercih ediyor. Tercih, bunların hepsinden önce ince beden ölçüleri...

Sağlıklı ve doğurgan
İngiliz dergisi Proceedings of the Royal Society B, Darwin'in erkeklerin bilinçsiz biçimde genlerin devamı refleksiyle güdülendiği tezini destekler nitelikteki bu araştırmaları ortaya koyuyor.

Buna göre, iyi bir sağlığın dolayısıyla da doğurgan bir bedenin inkar edilemez işareti olan ince beden, bütün kriterlerin önüne geçen bir kriter.

Şiirlerdeki istatistikler
Teksas Üniversitesi ile Harvard Üniversitesi araştırmacıları, çalışmaları için 16, 17, 18. yüzyıl İngiliz edebiyatını, ilk çağ Çin ve Hindistan şiirlerini inceledi ve istatistiklerini oluşturdu.

Araştırmayı hazırlayanlar Devendra Singh, Peter Renn ve Adrian Singh, göğüs, kalça ve bacakların edebiyattaki yerinin tartışılmaz olduğunu, buna karşılık 'ince bir bedenin' bunların üstünde yer tuttuğunu ortaya koydu.

Modern tıptan önce yazarlar fark etti
İngiliz edebiyatı yapıtlarının yanı sıra Hindistan ve Çin şiirinde ince bedenden diğer güzellik kriterlerinden çok daha fazla söz edildiğinin altını çizen araştırmacılar, bugün tıbbın obeziteyle östrojen bakımından zayıflık arasındaki bağı ortaya koyduğunu, dolayısıyla da sağlık sorunları riskini artırdığını ifade ediyor.

Araştırmacılar, modern tıbbın bu bağlantıları kurmasından çok önce, sağlıkla güzellik arasındaki doğru orantıyı İngiliz, Hintli
ve Çinli yazar ve şairlerin keşfettiğini ortaya koyuyor.
Yayın tarihi: 28.03.2007
951
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.