Sağlık

Erkeklerin ömrü anneden

Erkeklerin ömrü anneden

Belçikalı bilim adamları 'yaş' genini buldukları iddiasında. Ömür süresini belirleyen gen, erkek çocukların, doğarken annelerinden aldıkları X kromozomunun üzerinde

Bilim adamları ömür genini bulduklarını ileri sürdü. Buna göre uzun ömür aileden geliyor. Erkeklerin ne kadar yaşayacaklarını anneler belirliyor.

Belçika'daki Leuven Üniversitesi'nde görevi uzmanlar, bilim adamlarının uzun zamandır peşinde oldukları yaş geninin X-kromozomu üzerinde olduğunu iddia etti. Telomer adı verilen DNS'lerin belirli bir parçalarının ömürle ilgisi biliniyordu. Doğum sırasında telomerler yaklaşık 20 bin bölümden oluşuyor, ancak hücre bölünmesiyle birlikte kısalıyor. Belirli bir uzunluğun altına düştüklerinde ölen telomerlerin boyu kişiden kişiye değişiyor.
Jan Staessen ve ekibi kalıtımın nasıl işlediğini anlamak için 64 anne babanın telomerlerini çocuklarınınkiyle karşılaştırdı.
Erkek ve kız telomer uzunluklarının annelerininkiyle büyük benzerlik gösterdiğini, ayrıca kızların telemor uzunluğunun babalarının telomerleriyle de benzeştiği görüldü. Babalar ve oğulların telomerleri arasında ise bir benzerlik saptanamadı.

Kız çocukları babadan ve anneden birer X-
kromozomu alarak doğuyor; bu nedenle telomerleri hem babaya hem anneye benziyor. Erkek çocuklar ise anneden bir X, babadan ise bir Y-kromozomu alıyor. Erkeklerin telomerlerini bu nedenle anne genleri belirliyor.

(Der Spiegel)
Yayın tarihi: 16.02.2004
982
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.