Sağlık

Erkeklerin kabusu: Saç dökülmesi

Erkeklerin kabusu: Saç dökülmesi

Avrupa'da yapılan bir anket çalışması, saçı dökülen erkeklerin, özgüven sorunu yaşadığını ortaya koydu.

Uluslararası ilaç firması Merck Sharp&Dohme'nin desteğiyle Gallup Spain adlı araştırma şirketi tarafından Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere'de yapılan araştırmaya yaklaşık bin 500 erkek katıldı.

Saç kaybının erkeklerdeki psiko-sosyal etkilerini göz önüne seren çalışmada, bin 500 kişiden, saç kaybı sorunu yaşadığını belirten 729 kişi üzerinde yoğunlaşıldı.

Araştırmaya göre saç, kişinin kendi imgesel değerlendirmesinde önemli bir faktör.

Katılımcıların çoğu, saç kaybıyla birlikte 'kendi bedenlerine ilişkin beğenilerinin olumsuz etkilediği' yönünde görüş açıkladı.

Depresyona da neden oluyor

Araştırmada, erkeklerin yüzde 43'ünün kişisel çekiciliğe olan inancının azaldığı, yüzde 42'sinin kel olma korkusu yaşadığı, yüzde 37'sinin de yaşlı görünme endişesi taşıdığı ortaya çıktı. Katılımcıların yüzde 21'i ise depresyon yaşadığını belirtti.

Saç dökülmesi sorunu yaşayan erkekler hakkında kadınların bakış açısını belirlemek amacıyla Avrupa'da yapılan başka bir araştırmada ise erkeklerin endişesinin yersiz olmadığı ortaya çıktı.

ICM Direct Reserch firması tarafından Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İsveç'te yaşayan 20 ile 39 yaşları arasındaki bin bekar kadına sorular yöneltildi.

Değerlendirmede, genç Avrupalı kadınların, saçı dökülmeyen erkekleri daha çekici bulduğu tespit edildi.

Katılımcılardan yüzde 75'i ise gür saçın sıradan bir erkeği daha çekici kıldığı görüşünü dile getirdi.

Araştırmada, kadınların yüzde 79'u da saç dökülmesiyle mücadele konusunda erkeklere destek vereceklerini açıkladı.
Yayın tarihi: 11.12.2005
866
dahafazlası

sac

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.