Sağlık

Erkeklerde orta yaş krizi "Andropoz"

Erkeklerde orta yaş krizi "Andropoz"

Andropozun tedavisi, eksilen hormonu (Testesteron) yerine koymaktır. Andropozdaki hiçbir erkek, yerine koyma tedavisi için geç kalmış sayılmaz.

Yaşlanan erkeklerde hormonal değişikliklere bağlı olarak meydana gelen ``andropoz``un (erkek menopozu), eksilen hormonu (testosteron) yerine koyarak tedavi edilebileceğini söyledi.

Yaşlanmadan en fazla etkilenen organın beyin olduğunu, ardından hücreler ve hormonların geldiğini söyledi.
Erkeklerin de kadınlar gibi hormonal etkiler altında bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Pabuçcu, ``Erkeklerde yaşa bağlı olarak erkeklik hormonu üretiminde zamanla bir azalma meydana geliyor. Bu azalma özellikle 50 yaşından sonra belirginleşiyor. Birtakım yaşlı erkeklerde, `orta yaş krizi` olarak adlandırılan alışılmamış davranış şekilleri ortaya çıyor. Bu `andropoz` (erkek menopozu) olarak adlandırılıyor`` dedi.

Prof. Dr. Pabuçcu, testislerden salgılanan ve erkek karakterlerini sağlayan temel hormonun ``testosteron`` olduğunu belirterek, ``Testosteron azalması 50 yaşından sonra her yıl yüzde 1 oranında gerçekleşir. Bu azalma 70`li yaşlarda yüzde 30-40 oranına ulaşır. Testosteronun azalmasına bağlı andropoz veya yeni tanımıyla `yetişkin erkek androjen azalması` bulguları ortaya çıkar`` diye konuştu.

ANDROPOZDA NELER OLUYOR?

Andropoz durumunda neler olduğunu da dile getiren Prof. Dr. Pabuçcu, ``cinsel yönden azalmış istek ve cinsel organ sertleşme problemi, psikolojik yönden depresyon, sinirlilik, konsantrasyon zorluğu, hafızada problemler, fiziksel yönden kemik erimesi (osteoporoz), çabuk yorulma, karın çevresi ve göğüste yağlanma, kas güçsüzlüğü, vücut kıllarında azalma ve uyku problemleri olabileceğini`` belirtti.
Andropoz döneminde erkeklerde depresyon geliştiğini de söyleyen Prof. Dr. Pabuçcu, intihar oranının erkeklerde kadınlara oranla daha fazla olduğuna işaret etti.
Prof. Dr. Pabuçcu, yaşlanan sağlıklı bir erkekte testosteron kaybı tanısının konulmasının ardından tedavisinin yapılacağına işaret ederek, ``Tedavisi, eksik testosteronu yerine koymaktır. Andropozdaki hiçbir erkek yerine koyma tedavisi için geç kalmış sayılmaz`` dedi.
Prostat, meme kanseri, uykuda geçici nefes alamama nöbetleri olanlarda bu tedavinin uygulanamayacağını ifade eden Prof. Dr. Pabuçcu, ilacın ağızdan tablet, kas içi enjeksiyon, cilde yapıştırılan flaster şeklinde kullanılabildiğini söyledi.
Prof. Dr. Pabuçcu, sağlıklı bir yaşlı nüfus için ``sağlıklı beslenme, yaşa uygun egzersiz, hormon yerine koyma tedavisi`` önerdi.
Yayın tarihi: 17.12.2002
1318
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.