Sağlık

Erkeklerde kısırlığın nedenleri

Erkeklerde kısırlığın nedenleri

Kısırlık, çiftlerin bir yıl boyunca korunma olmadan istemelerine rağmen çocuklarının olmaması olarak tanımlanabilir.

Toplumda kısırlığın görülme oranı %15 civarındadır. Bu oran Türkiye'de yılda yaklaşık 75-80 bin yeni çift demek olur ki oldukça büyük bir rakamdır. Erkek ve kadın arasındaki dağılım 1/3 erkek sorunlu, 1/3 kadın sorunlu, 1/3 ise erkek ve kadın birlikte aynı anda sorumludurlar yani yaklaşık %50 -%50 bir dağılım gösterir.

Erkek kısırlığı son yıllara meydana gelen gelişmeler nedeniyle çok büyük oranda tedavi edilebilir yada sperm elde edip gebelik sağlanabilir konuma gelmiştir.

Çocuğu olmayan çiftler tedavi için başvurduklarında erkek her koşulda ve bir ürolog/androlog tarafından muayene edilmeli ve tedavisi üstlenilmelidir.

Muayenenin ilk aşaması hastadan bilgi alınmasıdır. Hastanın çocukluk çağına kadar geri gidip bilgi alınması, hastalığın nedenlerine ait detaylarla hekimi uyarması açısından çok önemlidir.Daha sonra cinsel organlara ait yapılacak muayene yine çok önemlidir. Görülebilecek gelişme bozuklukları ya da anomaliler yine nedene yönelik olarak hekime fikir verecektir.

Hasta incelemesinin ikinci aşaması yapılacak tetkiklerdir.İlk olarak semen analizi (meni tahlili) yapılır, ve bu sonuca göre başka tetkikler sırasıyla istenebilir.Hormonlar genetik testler gibi.

Semen analizinde dikkat edilmesi gereken özellik örneğin 3-4 günlük cinsel perhiz sonrasında klinikte ve masturbasyon yöntemiyle verilmesidir. Semen analizi hekimi yönlendiricidir asla hastanın kısır yada üretken olduğunu kesin olarak söyleyemez. Öykü + muayene + laboratuar analizleri sonuçları birlikte tedaviye esas olacaktır, tedavide amaç ise doğal yolla gebelik için gerekli spermi verebilecek konuma hastayı getirebilmek yada Tüp Bebek yöntemlerinden biri kullanılacak şekilde hastadan sperm elde edebilmektir.

Erkek kısırlığının en sık görülen nedenleri arasında ilk sırada Varikosel %42'lik bir oranda bulunmaktadır. Daha sonra Enfeksiyonlar, Hormonal nedenler, genetik nedenler, inmemiş testis, testis yetmezliği, cinsel fonksiyon bozuklukları sayılabilir.

Erkek kısırlığında tedavi planlaması nedene yönelik olarak düzenlenmektedir. Amaç sperm sayı ve kalitesini normale yakın hale getirebilmektedir. Varikosel tespit edilen hastalarda ameliyat mikroskobu altında ameliyat yapılmalıdır. Hormon yetmezliklerinde gerekli hormon takviyesi yapılabilir yada enfeksiyon varsa antimikrobik tedavi yapılmalıdır. Sigara ve yoğun alkol alımı olumsuz etkileri kanıtlanmış olduğundan kullanımları engellenmelidir.

Eğer semen analizinde sperm yok ise doğrudan kaynağından yani testisten sperm elde etmeye yönelik yöntemlerden biri seçilebilir, hekim bu konuda en uygun kararı verecektir. Eğer testisten biyopsi yöntemiyle sperm aranacaksa bugün artık kabul edilmiş yöntem Mikroskopik TESE operasyonudur.

Kaynak: Memorial Hastanesi
Yayın tarihi: 25.08.2004
795
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.