Sağlık

Erkeklerde de osteoporoz görülebilir...

Erkeklerde de osteoporoz görülebilir...

Osteoporoz, halk arasında "kemik erimesi" olarak da bilinen, öncelikle menopoz sonrası dönemdeki kadınları etkileyen ancak erkeklerde de görülebilen bir iskelet sistemi hastalığı.

Normal şartlarda, vücuttaki pek çok diğer doku gibi kemik dokusu da yıkılıp ardından yeniden yapılmakta ve bu durum kadınlarda menopoza kadar belli bir denge halinde süregelir.

Kemik yapımını artıran en önemli faktörlerden biri olan östrojen hormonunun miktarı menopoz sonrasında azaldığından kemik yıkımı kemik yapımından daha fazla olmakta, bu da kemik dokusunda kayba neden olmaktadır.

Menopoz sonrası dönemdeki kadınların en az dörtte birinde osteoporoz mevcuttur. Erkeklerde osteoporoz kadınlar kadar sık olmamakla birlikte görülmektedir ve tüm kalça kırıklarının %25-30'u erkeklerde saptanırken, bir çok erkekte omurga deformiteleri bulunmaktadır.

Kalça kırıklarının sıklığı hem erkek hem de kadınlarda giderek artmaktadır ve 2025 yılında dünyada yılda 1.1 milyon erkek kalça kırığı beklenmektedir.

Erkek osteoporozunun nedenleri arasında kortizon aşırı kullanımı, hipogonadizm(cinsiyet hormonu azlığı), ilaçlar, alkol ve tütün kullanımı ve yaşam tarzı sayılabilir, ancak çoğunlukla bir neden bulunamamaktadır.

Osteoporozun en ciddi sonucu kırıklardır. Osteoporoza bağlı kırıklar en sık kalça, omurga ve elbileğinde ortaya çıkmaktadır. Bunlardan omurga kırıkları çoğu zaman sessiz biçimde olmakta ve ardısıra gelen kırıklar omurgada şekil bozukluğuna ve kamburluğa neden olabilmektedir.

Osteoporoza bağlı kırıklardan en tehlikeli sonuçlara neden olanlar ise kalça kırıklarıdır. Kalça kırıkları daha ileri yaşlarda (genellikle 70 yaş sonrası) ortaya çıkmakta, kişiyi uzun süre yatağa bağlayabilmekte, cerrahi müdahale gerekebilmekte ve alınan tüm önlemlere karşın kırık geçirenlerin dörtte biri olaydan en geç bir yıl sonra kaybedilmektedirler.

Osteoporozun tedavisi mümkün!

Osteoporoz önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Osteoporoza karşı korunma çocukluk çağından itibaren başlar. Kalsiyumdan zengin besinlerle (süt, süt ürünleri, yeşil sebzeler vb.) beslenme ve egzersiz yapma korunmaya yönelik başlıca önlemlerdir.

Alınan tüm önlemlere karşın kişinin genetik yapısı, geçirmiş olduğu başka hastalıklar vb. nedenlerle yine de osteoporoz ortaya çıkabilir. Bu durumda ilaç tedavisi şarttır. Hastalar haftada bir alınan tedavi ile birlikte mutlaka yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini almalıdır (besinlerle veya dışarıdan destek tedavisi şeklinde).
Yayın tarihi: 21.05.2003
768
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.