Sağlık

Erkeklerde cilt kanseri daha sık görülüyor

Erkeklerde cilt kanseri daha sık görülüyor

İngiliz bilim adamları, güneşin zararlı etkilerini kadınlar kadar ciddiye almayan erkeklerde cilt kanserinin en tehlikeli biçimi olan malignant melanomaya daha sık rastlandığını bildirdiler.

İngiltere'deki Kanser Araştırmaları Vakfı'na bağlı çalışan bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, son 6 yılda malignant melanoma erkeklerde yüzde 12 oranında artış gösterdi. Aynı dönemde hastalığın kadınlar arasında yalnızca yüzde 2.1 oranında arttığı görüldü.

Bu sonucun, erkeklerin hastalığa yakalanma ihtimalinin kadınlara oranla neredeyse 5 kat daha fazla olduğunu gösterdiğini belirten bilimadamları, her yıl İngiltere`de 6000 yeni malignant melanoma vakasının teşhis edildiğini ve bunların büyük bölümünün erkek hastalar olduğunu belirttiler.

Öte yandan Kanser Araştırmaları Vakfı 2002 yılı için yeni bir kampanya başlatıyor ve halkı, güneşin zararlı etkileri konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan vakıf yöneticisi Dr. Lesley Walker, 1970'li yıllardan bu yana cilt kanserlerinde büyük artış kaydedildiğini bildirdi ve insanların güneşin zararlı etkileri konusunda bilinçlenmemeleri halinde bu artışın süreceği uyarısında bulundu.

İngiltere'de her yıl 1600 kişi, malignant melanomadan ölüyor. Hastalığın sebebini yüzde 80 oranında güneşin zararlı etkileri oluşturuyor.

Doktorlar, dikkat edilmesi halinde her 5 vakadan 4'ünün "önlenebileceğine" inanıyor.
Yayın tarihi: 28.03.2004
749
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.