Sağlık

Erkekler 'zayıflama hastalıkları'nın pençesinde

Erkekler 'zayıflama hastalıkları'nın pençesinde

Kadınlara özgü olarak bilinen anoreksi ve blumia gibi yeme bozuklukları giderek daha çok erkeği etkiliyor.

Zayıflığın ve kaslı bir vücudun olmazsa olmaz gibi gösterildiği günümüzde, erkekler de en az kadınlar kadar 'ideal ölçülerin' peşinden koşar oldu.

Uzmanlar, blumia, anoreksi gibi yeme bozukluğuyla boğuşan kadın sayısının hâlâ erkeklerden çok olduğunu, ancak bu hastalıklara sahip erkeklerin sayısının da sanılandan çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Her 100 kadından dört-beşinde yeme bozukluğu görülürken, bu rakam her 100 erkek için iki. Konuyla ilgili bir kitap olan 'Making Weight'in yazarı Leigh John'a göre, birçok erkek yeme bozukluğuna sahip olduğunun farkında bile değil. Özellikle profesyonel sporcular buna daha yatkın. Erkeklerin yeme bozukluğunun nedeni ise kadınlarla aynı: Özgüven eksikliği, travmatik olaylar, genetik yatkınlık ve kültürel etkiler. Ancak erkekler için bu hastalıkları kabullenmek de zor. Yeme bozukluğunu, erkekliklerine sürülecek bir leke gibi görüyorlar.
Yayın tarihi: 14.05.2004
901
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.