Sağlık

Erkekler yeteneklerini annelerine borçlular

Erkekler yeteneklerini annelerine borçlular

Genler üzerinde yapılan araştırmalara hergün bir yenisi ekleniyor. Her araştırma insan sırrını biraz daha çözüyor. Erkek çocukların yeteneklerini annelerinden aldığını saptayan araştırma da onlardan biri...

Genler üzerinde yapılan son araştırmalar, insanlarda yetenek genlerinin, erkeklerin annelerinden aldıkları, X-kromozomunda bulunduğunu ortaya çıkardı.

Alman Bild der Wissenschaft dergisinin haberine göre, Alman Ulm Üniversitesi bilim adamları, Horst Hameister başkanlığında yürüttükleri araştırmada, X-kromozomunda çok sayıda yetenek geninin bulunduğunu saptadılar. Bilim adamları, Y-kromozomunda yetenek genlerinin varlığına rastlamadılar. Hameister, bu bulgunun, neden özürlü veya aşırı yetenekli insanlar arasında erkeklerin çoğunlukta olduğu sorusuna bir cevap olabileceğini belirtti.

Erkeklerde yalnızca 1 X-kromozomu bulunduğundan, her yetenek geninin, ama aynı zamanda her gen bozukluğunun da doğrudan kendini gösterdiğini söyleyen bilim adamı, 2 X-kromozomu taşıyan kadınlarda ise iki kat daha fazla gen olduğunu, bu genlerin birbirlerini nötrlemeleri ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.

Hameister, genetik olarak bakıldığında, evrimin yükünü erkeklerin taşıdığını belirtti.

Yeteneğin çok sayıda gen ve çevre faktörleri ile belirlenen, son derece kompleks bir özellik olduğunu söyleyen Hameister, cinsiyet kromozomu olmayan kromozomlarda da, X-kromozomunda bulunanların üçte biri oranında yetenek geni olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 29.03.2002
768
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.