Sağlık

Erkekler seksten önce düşünüyor

Erkekler seksten önce düşünüyor

Son yapılan bir araştırma, erkeklerin beyninin çiftleşme kararında önemli rol oynadığını gösterdi.

Journal of Magnetic Resonance Imaging dergisinde yazan bilim adamları, Brezilya maymunlarının beyin fonksiyonlarına bakmak için fonksiyonel manyetik resonans (fMR) tekniğini kullandı. Bilim adamları, dişilerin kokusunu aldıklarında maymunların beyinlerinin çalışmaya başladığını gördüler.

Maymunlar üzerinde yapılan araştırma erkeklerin de seksle ilgili karar vermeden önce düşündüklerini gösterdi. Psikoloji profesörü Charles Snowdon'ın ekibi, araştırmayı 4 erkek maymun üzerinde yaptı. Erkek maymunlara yumurtlama dönemindeki dişi maymunların salgılarının yanı sıra yumurtalıkları alınmış, bu yüzünden kısır dişi maymunların salgıları koklatıldı.

Araştırmacılar, erkek maymunların beyinlerinin, kısır olmayan dişi maymunlardan gelen kokuya daha çok tepki verdiklerini gördüklerinde şaşırdılar. "Beynin, cinsel istekle ilgili bölümünün yanı sıra karar almada etkin olan bölümünde yüksek seviyede faaliyet görünce şaşırdık" diyen Snowdon, maymunlardan elde ettikleri verilerin insanlara yapılan MR testlerine şaşırtıcı biçimde benzediğini söyledi.

Güney ve Orta Amerika maymunları, insanlar gibi aileler halinde yaşıyor ve birbirleriyle rastgele çiftleşmiyorlar.
Yayın tarihi: 22.01.2004
781
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.