Sağlık

Erkekler, eşinizle ilgilenin!

Erkekler, eşinizle ilgilenin!

"Evlilikte erkeğin duygusal ihmali yüzünden kadın hastalık hastası oluyor."

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hastalık hastalığının kadınlarda erkeklerden 2-3 kat fazla görüldüğünü belirtti. Prof. Tarhan, 'Evlilikte erkeğin duygusal ihmali yüzünden kadın hastalık hastası oluyor. Akşama kadar elinde temizlik bezi toz peşinde koşuyor' dedi.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 'hastalık hastalığı'nın kadınların elinde 'ilgi silahına' dönüşebildiğini söyledi. Prof. Tarhan, 'Erkek eşini doktor doktor dolaştırıyor, doktor bir şey bulamıyor, ama kadın kocasının ilgisiyle düzeliyor, ilgilenmeyince kısırdöngü yine başlıyor' diye konuştu.

Prof. Tarhan, 'Bu hastalık toplumda depresyondan sonra en sık görülen ikinci hastalık, görülme sıklığı ise yüzde 10-15 oranında değişiyor' dedi. Hastalık hastalığının 'hipokondriazis' olarak adlandırılan türünde kişide 'hastalık kaygısı'nın ön planda olduğunu vurgulayan Prof. Tarhan, şöyle konuştu:

'Bu kişiler sürekli midem, kalbim hasta, felç oluyorum, kalp krizi geçireceğim, galiba kanser oldum diyerek gitmedik doktor bırakmaz. Onlarca test yaptırırlar. Doktor sizin bir şeyiniz yok deyince yine dolaşmaya başlarlar. Bu nedenle bu hastalarla çok dikkatli konuşmak gerekir.'

Somatizasyon bozukluğunda ise, kişinin sürekli kendisini dinleyerek hastalık bulmaya çalıştığını ifade eden Prof. Tarhan, 'Parmağı uyuşsa felç geçiriyorum deyip doktora gider, bir şey çıkmayınca rahatlar' dedi. Hastalık hastalarında beyindeki 'algılama'nın bozulduğuna değinen Prof. Tarhan, şunları söyledi: 'Fantom Fenomeni diye bir hastalık var. Kişinin kolu kesilse de, kesik kolunun ağrıdığını söyler. Beyinde kolun temsil edildiği bölgenin algısı bozulmuştur, beyin kolun kesildiğini kabul etmez. Hastalık hastalığında da, beynin hastalık kaygısı ile ilgili alan bozuluyor.'

Birsel Sancar - Hürriyet
Yayın tarihi: 04.10.2005
1112
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.