Sağlık

Erkekler de bu riskin içinde!

Erkekler de bu riskin içinde!

Meme kanseri sadece kadınlara özgü bir rahatsızlık olmaktan çıktı, erkekleri de himayesi altına aldı!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Patoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Tülay Canda, yaptığı açıklamada, genellikle kadınlarda görülen meme kanserinin erkeklerde de ortaya çıkabildiğini söyledi.

Tüm meme kanserlerinin binde 2'sini oluşturan erkek meme kanserlerinin belirti ve tedavilerinin kadın meme kanseri ile aynı olduğunu ifade eden Canda, şöyle devam etti:

"Meme kanseri sadece kadınlara özgü bir rahatsızlık değildir. Nadiren de olsa erkeklerde görülür. Erkeklerde ele gelen kitle, kızarıklık ve akıntı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Onlarda da tanı geciktiğinde göğüs alınır. Erklerde kadınlarınkinden farklı olarak meme dokusu olmadığı için tümör kadınlarınkinden çok daha hızlı yayılır."

Ailesinde meme kanseri bulunan erkeklerin kadınlar gibi dikkatli olması gerektiğini belirten Canda, "Meme kanserinin yüzde 10 genetik yönü vardır. Erkek meme kanseri olanların yüzde 30 oranında ailelerinde kadın meme kanseri olmuş biri vardır. Bunun için ailesinde kanser olan erkeklerin daha dikkatli olması ve belli bir yaştan sonra meme kontrolü yaptırması gereklidir" dedi.

Meme kanseri riskine karşı erkeklerin de banyoda, kadınlar gibi kendi kendilerine kontrol yapması gerektiğini ifade eden Canda, "Bu sadece kadınlara özgü bir hastalık değil. Erkeklerde bu rahatsızlığa yakalanabilme olasılığına karşı kendi kendilerine göğüslerini kontrol etsin. Çünkü bu rahatsızlık erkeklerde geç fark edildiği için daha kötü sonuçlara neden oluyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 26.12.2006
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.