Sağlık

Erkekler daha çok intihar ediyor

Erkekler daha çok intihar ediyor

İstatistiklere göre, kadınlar erkeklere oranla daha fazla intihar girişiminde bulunuyor ancak ölümle sonuçlanan intihar olaylarında erkeklerin sayısı kadınlara oranla çok daha fazla.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Ak, erkeklerin kadınlara oranla daha fazla intihar ettiğini söyledi.

Erkekler asılma, kendini silahla vurma gibi daha şiddetli metotlar kullanırken, kadınlar çoğunlukla ilaçla intihar etme yolunu seçiyor.

Mevsimlerin intiharlar üzerinde etkilerinin bulunduğunu anlatan Ak, "İlkbahar ve yaz mevsimlerinin ilk aylarında daha fazla intihar gerçekleşiyor. Aşırı sıcaklar vücudun elektrolit dengesini bozarak, özellikle ruhsal sorunlar yaşayan kişilerde intihar eğilimini artırıyor" dedi.

15-18 yaş grubu gençlerle 55-60 yaş grubundakiler intihar eğilimine en yatkın grubu oluşturuyor.

Gençlerde kimlik arayışı ve kimliğine yönelik örseleyici tutumlar, yaşlılarda ise yalnızlık hissi, kronik hastalıklar ve depresyon intihar nedeni olarak ortaya çıkıyor.


Bazı meslek gruplarının da diğerlerine oranla daha fazla intihar vakalarına rastlandığını bildiren Ak, "En önemli risk gruplarından birini doktorlar oluşturuyor. Sosyo-ekonomik durumu iyi olan hukuk, sigortacılık sektöründe de intihar olaylarına sık rastlanıyor. Eşinden ayrılan kişiler ile bir kez intiharı denemiş olanlar diğerlerine göre intihara daha fazla eğilimli oluyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 20.02.2004
667
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.