Sağlık

Erkek kısırlığında umut ışığı

Erkek kısırlığında umut ışığı

Bilim adamları, erkek kısırlığının tedavisinde bir adım daha attı. Kısır sinekleri tedavide başarılı olan bilim adamları, bu gelişmenin sperm sayıları düşük erkekler için umut olabileceğini belirtiyor.

Amerikalı bilim adamları, yumurta ve sperm hücrelerinin bölünmesini kontrol eden BOULE geni bulunmadığı için sperm üretemeyen sineklere bu geni zerk ederek, kısır sineklerde sperm üretimini yeniden başlatmayı başardılar, bu genin insanlardaki muadilini sineklere verdikleri zaman da aynı sonuca vardılar.

California Üniversitesi`nden bilim adamları, aldıkları bu sonucun ileride erkek kısırlığının ortadan kaldırılmasında yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Kısır erkeklerin yüzde 30`unda, sperm hücrelerinin bölünmesi sperm olgunlaşmadan sona eriyor. Bilim adamları, Human Molecular Genetics`te yayımlanan araştırmalarında, bu durumun ortadan kaldırılması için daha ileri bir tarihte, uygun ilaçların geliştirilebileceğini söylüyorlar.

Bu yeni bulgu, kısırlık tedavisinde etkin bir tedavi yöntemi geliştirilmesi açısından faydalı olacağı gibi; bunun aksine erkeklerde doğum kontrol yöntemi geliştirilmesinde de yararlı olabilecek. Kısır olmayan erkeklerde bu genin faaliyeti engellenerek, spermlerin olgunlaşmaması sağlanabilecek.
Yayın tarihi: 15.01.2003
614
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.