Sağlık

Erkek çocukların cinsel organlarına dikkat!

Erkek çocukların cinsel organlarına dikkat!

Uzmanlar, bir yaşına kadar testisleri anatomik yerine inmeyen çocukların anne babaların uyarıyor: İlaç tedavisiyle zaman geçirmeyin!

Üroloji Uzmanı Operatör Dr. Haluk İnal, erken doğumlarda yüzde 30, zamanında doğumlarda ise yüzde 3 oranında testislerin torbada olmayabileceğini kaydederek, bu oranın çocuk bir yaşına geldiğinde yüzde 1'e indiğini söyledi.

Bunun önemli bir durum olduğunu belirten Dr. İnal, şu uyarılarda bulundu: "Bir veya iki testisin yerinde olmaması durumu, bir yaşına kadar beklenebilir. Eğer çocuk bir yaşına geldiğinde testis hala torbaya inmemişse, mutlaka ameliyat gereklidir. İnmemiş testisin cerrahi tedavisi dışında uygulanan ilaç tedavisinin artık 3 yaşından önce yapılması önerilmemektedir. 3 yaşından küçüklerde ilaç tedavisi yapılırsa testis üzerinde olumsuz etkileri gözlenmiştir. Bu yöntem, 3 yaşına kadar ameliyat olmayıp özellikle iki taraflı inmemiş testisi olan erkek çocuklarda denenebilecek bir tedavi yöntemidir."

Doğumdan itibaren kontrol

Dr. İnal, anne ve babaları, bu konuda doğumdan itibaren dikkatli olmaya çağırarak, şüphe durumunda mutlaka bir yaşından önce ilgili uzmana başvurmalarını istedi. Bunun gelecekteki yaşantı açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. İnal, "Çocuk bir yaşındayken ilaçla vakit geçirilmemeli, mutlaka ameliyat edilmelidir" dedi.

Testisin anatomik yerine inmemesinin iki önemli olumsuz etkisi bulunduğuna işaret eden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Haluk İnal, bunlardan birisinin testisin sperm üreten hücreler üzerindeki olumsuz etkisi, diğerinin de kanser gelişme riski olduğunu söyledi. Dr. İnal, şöyle devam etti: "Çocuk bir yaşında ameliyat olup testis torbaya indirildiğinde sperm fonksiyonu üzerinde olumsuz etki oluşmaz. Ama kanser gelişme riski ameliyat olsa bile ortadan kaybolmaz. Çocuklar ameliyat olduktan sonra dahi testisi belli periyotlarla kontrol edilmelidir. Çocuk erişkin yaşa geldiğinde kendini bu konuda kontrol etmesi için uyarılmalıdır."

Bazı çocuklarda testisin torbaya inmesine rağmen retraktil denilen çekingen tarza sahip olabileceğine de işaret eden Dr. İnal, "Bu çocuklarda testis torbaya inmiştir ama muayene sırasında veya herhangi bir dokunmayla kasığa kaçabilir. Bunu inmemiş testisten ayırt etmek gereklidir. Çünkü bu durumda çocuğun gereksiz ameliyatı söz konusudur" dedi.
Yayın tarihi: 21.03.2004
942
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.