Sağlık

Erkek çocuklar, kızlardan hassas

Erkek çocuklar, kızlardan hassas

Anne ve babaların, erkek çocuklarına, kız çocuklarına gösterdikleri ilgiden farklı davranmalarının, erkek çocuklarda hasar meydana getirdiği ve çeşitli riskler doğurduğu belirtiliyor.

Erkek çocukları daha dayanıklı olarak düşünmenin bir dezavantaj olduğunu söyleyen bilim adamları, bunun çocukları fiziksel ve psikolojik gelişmeden alıkoyduğunu belirterek, anne ve babalara geleneksel düşünceden kopmaları çağrısında bulunuyor.

Geleneksel anlayışın, erkek çocukları daha doğmadan risk içine attığına değinen bilim adamları, erkek çocukların doğumun ilk 4-6 haftasında fiziksel ve psikolojik olarak kızkardeşten daha az gelişme gösterdiğini, bu yüzden erkek çocuklara daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğini kaydediyor.

Kan dolaşımı bozuklukları, şeker hastalığı, alkolizm ve akciğer kanseri vakalarının erkeklerde yaygın olduğu, erkeklerde intihar olaylarının kadınlardan daha fazla görüldüğü belirtiliyor.

Bilim adamları, geleneksel anlayış nedeniyle erkeklerin hastalıklardan korunmaya daha az duyarlı olduklarını ve bu yüzden doktora gözükmeyi alışkanlık etmediklerini kaydediyor. Dünyanın hemen her ülkesinde, kadınların erkeklerden birkaç yıl daha fazla yaşadığı ve bu aranın giderek açıldığı bildirildi.

Dr. Sebastian Kraemer, British Medical Journal adlı dergide yayınlanan araştırma raporunda, anne ve babaların erkek çocuklara karşı uyguladıkları geleneksel davranıştan kurtulmaları gerektiğini vurguladı.
Yayın tarihi: 12.09.2001
827
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.