Sağlık

Erkek çocuk annenin ömrünü kısaltıyor

Erkek çocuk annenin ömrünü kısaltıyor

Annelerin yüzyıllardır oğullarına söylediği ''Sen beni öldüreceksin'' sözünün doğruluk payı olduğu savunuldu. Finlandiyalı araştırmacılar, erkek çocukların annelerinin ömrünü ortalama 34 hafta kısaltırken, kız çocukların az da olsa annelerinin ömrüne ömür kattığını belirtti.

Finlandiya'daki Turku Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan evrim biyoloğu Samuli Helle ve arkadaşları, ''çok çocuklu annelerin daha erken öldüğü'' tezini kanıtlamak için bir araştırma başlattı.

Ancak, İskandinavya'nın kuzeyindeki Sami halkıyla ilgili kilise belgelerini inceleyen araştırmacılar, ailenin büyüklüğünün kadınların genç ölmesine yol açmadığı, çok çocukluların varlıklı aileler olduğu sonucuna ulaştı.

Science dergisinde yayımlanan makaleye göre, 1640 ila 1870 yıllarındaki evlilik ve doğum belgelerini inceleyen Helle ve arkadaşları, Sami halkının daha çok ren geyiği yetiştiriciliği, balıkçılık ve avcılıkla yaşamlarını sürdürdüğünü ve ölümlerinin kısıtlı tıbbi imkanlar nedeniyle doğal yollardan olduğunu belirlediler.

Araştırmacılar, çalışmalarında 50 yaşından fazla yaşayan kadınlarıtemel alarak, kadının kocasının hayatta olup olmadığını da göz önünde tuttu.

Helle ve arkadaşlarının ulaştığı sonuç ise ''erkek çocuk sahibi olan kadınların daha kısa yaşadığı'' oldu.

Bunun kız çocuklarını anneye daha çok yardımcı olması gibi basit bir nedenin yanı sıra biyolojik nedenleri de olabileceğini söyleyen araştırmacılar, bunu, ''erkek ceninin rahimde daha hızlı büyümesi, erkek bebeklerin daha ağır doğması, doğduktan sonra daha çok bakım istemesi ve ceninin salgıladığı testosteron hormonunun annenin bağışıklık sistemini bastırarak, hastalıklara karşı daha dayanıksız olmasına yol açması'' olarak açıkladı.

Yayın tarihi: 10.05.2002
874
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.