Sağlık

Erkeğiniz çabuk yoruluyorsa...

Erkeğiniz çabuk yoruluyorsa...

Yaşamınızın büyük bir bölümünü paylaştığınız partneriniz artık sizinle birlikte olmak istemiyor, size daha farklı davranıyor, sizinleyken daha çabuk yoruluyorsa andropoza girmiş olabilir.

45-50 yaşından itibaren erkeklik hormonu olan testosteron yanında böbreküstü bezinden salgılanan aynı yapıdaki hormonlar devamlı bir düşüş gösteriyor. Andropoz olarak adlandırılan bu durumda cinsel arzu ve cinsel fonksiyonlarda olduğu gibi zihinsel fonksiyonlarda da düşüş meydana geliyor.

Aslında uzmanlar andropoza girmek şeklinde bilinen bu durumun menopoza girmek bir dönem olmadığını, buna androjen eksikliği adının verilmesini daha doğru buluyor.

50 yaşından sonra belirginleşen bu durumda, 'orta yaş krizi' olarak adlandırılan alışılmamış davranış şekilleri dikkati çekiyor. Bu değişimi yaşayan erkeklerin farklı tepkileri olduğu gözleniyor.

Kimi erkek daha huysuz oluyor, kimi evhamlı ve kıskanç bir insan haline geliyor. Bunun tam tersi de gerçekleşebiliyor. Kıskanç olanların daha vurdumduymaz hale geldiği de görülüyor.

Andropoz döneminde kendini yeniden ispat etmeye çalışan erkek, karısından ilgi görmüyorsa mutluluğu başka kadında arıyor. Kadın da aynı dönemde menopoza girdiyse, durum daha da zorlaşıyor. Partnerin üzerine gitmek, durumun daha da kötüye gitmesine neden olabileceği için, her konuda olduğu gibi, bu konuda da çiftlerin anlayışlı olması çok önem taşıyor.
Yayın tarihi: 23.05.2006
795
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.