Sağlık

Ergenlik sivilceleri hormonların eseri

Ergenlik sivilceleri hormonların eseri

Bazı insanların ciltleri kadife gibiyken, ben niye aknelerle uğraşıyorum? Bu sorunun cevabı kalıtımda saklıdır.

Cildimizin özelliklerini, bize hayat veren genetik programdan, hormon dengemizden ayrı düşünmek mümkün değil!

Akneye yol açan birçok etken sayabiliriz, en başta kalıtım, hormon dengesi, sonra çevre kirliliği, stres, ilaçlar, cilt bakım ürünleri, makyaj malzemeleri, ısı ve havanın neminde artış... Ancak bu sivilcelere boşuna "Ergenlik sivilceleri" denilmemiş. Ergenlik çağına yaklaşırken, vücudumuzdaki seksüel hormonların üretimi hızlanır.

Bunlar erkeklerde "androjenler" adı verilen daha ziyade "testosteron ve androtesteron"; kızlarda "östrojen ve progesteron" dur. Erkek vücudunda biraz kadınlık hormonları, kadın vücudunda da bir miktar erkeklik hormonları bulunur. Bedenimizdeki uyumu ve huzuru oluşturan tamamen bu hassas dengedir. Ne yazık ki çoğumuzda bu denge mükemmel değildir Androjenler adını verdiğimiz erkeklik hormonları cildimizdeki sebum yani yağ salgısının artmasına neden olur. Akneleri başlatan en önemli etken yağ salgısının fazlalaşmasıdır. Androjenlerin yükselmesi cildimizdeki gözeneklerin genişlemesine yol açarak akne oluşumunu tetikler. Adet dönemi yaklaşırken kadınların vücudunda bulunan "progesteron" hormonu yükselir. Bu dönemde vücut su toplar, şişer, ter kokusu değişir. Östrojen karşısında ağırlığı artan progesteron, gözeneklerin büyümesine, yağlanmanın ve siyah noktaların artmasına neden olur. Stres de erkeklik hormonlarından bazılarını yükseltir. Sonuç, gözeneklerin genişlemesi, cildin yağlanması ve sivilcelerimizin artmasıdır. "Polikistik over" hastalığı kadın vücudunun normalden fazla erkeklik hormonu üretmesine yol açar. Bunun sonucunda kıllanma da artar, cilt çok fazla sebum salgılar ve akneler ortaya çıkar. Bazen kadınlık hormonlarından östrojenin eksikliği, vücuttaki erkeklik hormonunu dengelemeye yetmez. O zaman da aknelerle karşılaşırız. Tüm hormon seviyeleri normal olduğu halde bazen vücut erkeklik hormonlarına karşı aşırı derecede hassas davranır ve tepki gösterir. Sonuçta yine kıllanma ve akneler görülür.

Nasıl tedavi edilir?

- A vitamini ve çinko akne tedavisinin en önemli desteği...

Ergenlik sivilceleri hormonların eseri olsa da, hormon tedavisine nadiren başvurulur. Ergenlik çağından sonra normal olarak hormon dengesi düzelir. Bazı durumlarda antibiyotik alımı gerekli olabilir. Son yıllarda, bir ışık tedavisi olan FOTO Rejuvenation ve OZON Terapisi de etkin yöntemler arasında yerlerini aldı. Hangi tedaviyi uygular uygulayır, A vitamini ve çinko almayı ihmal etmeyin.

Ilımlı akneler:

Haricen yapılan kimyasal tedavilerin en başında, çeşitli AHA-BHA-PHA'lar ile yapılan peeling'ler gelir. Bu yumuşak tedavi cildin en üst tabakasında birbirine bağlanan hücreleri ayırır, tıkanan gözenekleri açar, iz ve lekelerin oluşmasına engel olur.

- Şiddetli akneler

Akne çok şiddetli seyrediyorsa, benzol peroksit karışımları veya sentetik bir A vitamini türevi olan Tretinoin tedavisi denenir. Bazı durumlarda, antibiyotik alınması önerilir. Kimi hastalar için hormonların dengelenmesi gerekli olabilir. Baş edilmesi zor durumlarda Izotretinoin (Roacuttane) tavsiye edilebilir. Bu son derece etkili bir tedavidir ancak yan etkileri fazladır.
Yayın tarihi: 06.11.2005
1081
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.