Sağlık

Ergenlik döneminde kimlik bunalımı

Ergenlik döneminde kimlik bunalımı

Bireyin yaşamında büyük önem taşıyan ergenlik döneminde, birçok gençte kimlik bunalımı görülebildiği bildirildi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Şebnem Pırıldar, Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi`nce (EBİLTEM) düzenlenen toplantıda ``Kişilik Gelişimi`` konulu konferans verdi. Şebnem Pırıldar, ergenlik döneminin çocukluk - yetişkinlik arasında bir geçiş dönemi olduğunu, bu dönemde kimlik duygusu oluştuğunu söyledi. Benliğin bütünleştirme yetisinin artması ve kişiliğin yerleşmesinin, ergenliğin başlıca özellikleri olduğunu belirten Pırıldar, şöyle dedi:

``Birey, anne-babadan bağımsızlaşarak kendine yer edinme çabasına girmekte, toplumsal değerleri, ilkeleri yeniden tartmaya başlamaktadır. Kişi, bu evrenin doğal bir sonucu olarak kimlik bunalımı yaşayabilir. Bu olağan bir dönemdir. Ancak ergen, yaşadığı sorunların üstesinden gelemezse, kimlik bunalımı kimlik karmaşasına dönüşebilir. Bu durumda profesyonel yardım, rehberlik hizmeti gerekebilir.`
Yayın tarihi: 10.04.2002
1098
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.