Sağlık

Ergenlik çağındaki çocuklarınızın ruh sağlığına dikkat!

Ergenlik çağındaki çocuklarınızın ruh sağlığına dikkat!

İstanbul'da, lise öğrencileriyle yapılan bir araştırma, ergenlerin çoğunun ciddi psikolojik sorunları olabileceğini ortaya koydu.

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Eskin, İstanbul'da yedi lisede öğrenim gören, 14-20 yaşları arasında 422'si erkek, 959 öğrenciyle araştırma yaptı.

"Ergen ruh sağlığı sorunlarının" ele alındığı araştırmada, en az her üç gençten biri "keyifsizlik ve durgunluk, gündelik işlerden zevk alamama, karar vermede güçlük ve kendisini sürekli zor altında hissetme" gibi şikayetleri bulunduğunu bildirdi.

Yine her dört gençten birinin şikayetlerini de, "zorlukları halledemeyecek gibi hissetme, kişisel sorunlarla uğraşamama, mutsuzluk ve yaptıkları işe dikkatini verememe" oluşturdu.

Araştırma, bu tür şikayetlerin kızlarda daha yaygın olduğunu ortaya koydu. Kız öğrencilerin endişe nedeniyle erkeklerden daha fazla uykusuzluk çektiği, karar vermede güçlük yaşadığı ve özgüven yitimi meydana geldiği belirlendi.

Sonuçları değerlendiren Doç. Dr. Mehmet Eskin, çocukluk dönemiyle karşılaştırıldığında, ruh sağlığı sorunlarının ergenlikte artış gösterdiği ve duygusal iniş çıkışların daha yaygın yaşandığının, bir çok araştırıcı tarafından kabul edildiğini söyledi.
Yayın tarihi: 13.10.2003
697
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.