Sağlık

Ensülin direnci ikinci tip diyabete de yol açıyor

Ensülin direnci ikinci tip diyabete de yol açıyor

ABD'de yayımlanan Journal adlı dergide sonuçları yer alan araştırma sırasında, 1. tip şeker hastalarında ensülin direncinin, 2. tip şeker hastalarında olduğu gibi, kalp hastalıklarına neden olabildiği de belirlendi.

1258 denek üzerinde 10 yıl süren araştırma sırasında, 1. tip şeker hastalarında kalp hastalıklarının yaygın olduğunu gözleyen uzmanlar, bazı 1. tip şeker hastalarında meydana gelebilen ensülin direncinin aynı zamanda 2. tip şeker hastalığını da doğurduğunu, bu hastaların her iki tip şeker hastalığını bir arada yaşadıklarını belirledi.

Vücudun ensülini uygun şekilde kullanamaması sonucu kalp hastalıklarının meydana gelebildiği düşünülüyor. Pittsburgh Üniversitesi uzmanlarından Dr. Trevor Orchard, ensülin direncinin 1. tip şeker hastalarında da meydana gelmesinin kötü haber olduğunu, bu hastaların hepsinde ensülin direncinin meydana gelmediğini bilmenin ise iyi haber olduğunu belirtti.

Uzmanlar, ensülin direncinin egzersizle indirilebileceğini veya önlenebileceğini, kilo kaybetmenin de bu açıdan yardımcı olabildiğini bildirdi. Ensülin derinci yaşayan 1. tip şeker hastalarının, kalp hastalığı riskini indirebilmek için ilaçlardan da yararlanabilecekleri belirtildi.
Yayın tarihi: 28.04.2003
719
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.