Sağlık

Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın ilk kuralı temizlik

Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın ilk kuralı temizlik

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Kemalettin Aydın, altyapı sağlıklı şekilde yapılmadığı, kanalizasyon açıktan akmaya devam ettiği sürece enfeksiyon hastalıklarının Türkiye´nin başına bela olmaya devam edeceğini söyledi.

Doç. Dr. Aydın, yaptığı açıklamada, enfeksiyon hastalıklarından korunmanın ilk kuralının temizlik koşullarına uyulması olduğunu vurguladı.

Özellikle Hepatit A´nın, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin en büyük sağlık problemlerinden birini oluşturduğuna dikkati çeken Aydın, bunun en önemli nedenlerinin, altyapı, su, kanalizasyonun açıktan akması ve sosyo-ekonomik koşulların yetersizliğine bağlı olarak temizliğinin yeteri kadar yapılmayışı olduğunu ifade etti.

Türkiye´de, büyük çoğunluğun çocukluk ve okul çağı döneminde Hepatit A ile karşılaştığına işaret eden Aydın, 'Gelişmiş ülkelerde 40 yaş gurubunun yaklaşık yarısında bu hastalık görülürken, bizde hemen hemen herkesin Hepatit A ile tanıştığını görüyoruz' dedi.

Enfeksiyon hastalıklarının, dışkının temas ettiği ve ağız yoluyla alınan meyve sebzeden, tezgahlarda el arabalarında satılan her türlü gıda ile alınabileceğini kaydeden Aydın, 'Bu gıdaların hijyen kurallarına uygun şekilde hazırlanmasını devlet olarak kontrol etmeliyiz.

Altyapı sağlıklı bir şekilde yapılmadığı, kanalizasyon açıktan akmaya devam ettiği süre, enfeksiyon hastalıkları Türkiye´nin başına bela olmaya devam edecektir' diye konuştu.
Yayın tarihi: 22.05.2003
765
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.