Sağlık

'Endoskopi'li yöntem gençleştiriyor

'Endoskopi'li yöntem gençleştiriyor

Kırışıklarından kurtulmak isteyen kadınların yeni umudu: Endoskobik yüz germe ameliyatı.

Klasik yüz germe ameliyatlarına kıyasla, daha az şişlik ve morluğa yol açan, daha uzun süre etkili olan endoskobik teknik, hastanın birkaç saat içinde 15-20 sene gençleşmesine olanak veriyor.

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu 26 - 30 Nisan tarihleri arasında Amerika'nın Baltimore kentinde yapılan 'Üç Boyutlu Yüz Gençleştirme Sempozyumu'nda ülkemizi temsil etti. Kışlalıoğlu, sempozyum öncesinde ve sonrasında birer hafta olmak üzere, 15 gün boyunca bu konuda dünyanın bir numarası olan Dr. Oscar Ramirez ile birlikte ameliyatlara girdi.

Gülümseyen yüz

Büyük kesiler ve iz olmadan, endoskopi ile yapılan yüz germe ameliyatlarının ülkemizdeki öncülerinden olan Kışlalıoğlu, yöntemle ilgili şu bilgileri veriyor: "Doktor ameliyatı yaparken hastaya değil, televizyon ekranındaki dokuların 15 kere büyütülmüş şekline bakarak ameliyatı yapıyor. Böylelikle ince sinir ve damarların görülmesi ve korunması daha kolay oluyor. Kesi ile yapılan klasik alın germe ameliyatına nazaran daha az şişlik ve morluk oluyor. Hasta daha kısa zamanda iyileşiyor." Bu teknikle yapılan yüz germe ameliyatlarının daha uzun süre dayandığına değinen Prof. Dr. Kışlalıoğlu, ayrıca klasik yüz germe ameliyatlarında görülen davul gibi gerilmiş yüz ve "şaşkın bakış" görüntüsünün de olmadığını vurguluyor: "Bu ameliyat tekniği ile insanı 15-20 sene öncesine götüren doğal bir görüntü oluşuyor. Bu teknikte ayrıca küçük bir manipülasyon ile 'gülen yüz' olarak adlandırılan ve dudak kenarlarını devamlı tebessüm ediyormuş gibi hafif yukarı kaldıran görüntüyü sağlamak da mümkün." Klasik alın germe ameliyatında, kafa derisi bir kulak üstünden diğerine kadar kesilir ve bu deri kaş üstüne kadar sıyrıldıktan sonra gerilir, fazlalığı kesilerek yerine dikilirdi. Bu durumda bir kulaktan diğerine kadar kafa derisinde bir iz, yer yer saç dökülmesi ve iyileşme süresinin uzaması, uzun süren şişlikler söz konusuydu.

4-5 günde iyileşiliyor

Endoskopik teknikte ise, saçlı deri çizgisinin hemen arkasına bir buçuk cm'lik iki delik açılarak, birinden endoskopi borusu diğerinden alet sokuluyor. Ameliyat, kemik hizasından tüm dokuları ayırarak yapılıyor. Böylelikle sonuçların hem daha mükemmel hem de daha kalıcı olduğunu söyleyen Kışlalıoğlu'na göre, bu yöntemle orta yüz bölgesi, yanaklar ve boyun bölgesi daha iyi şekillendiriliyor. Bu şekilde yapılan bir yüz gençleştirme ameliyatı iki-üç saat sürüyor. Hasta aynı gün veya bir gün sonra hastaneden çıkıyor. Yüzünde herhangi bir kesik izi olmadığı için dört-beş gün sonra sosyal hayata dönüyor.
Yayın tarihi: 09.06.2005
822
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.