Sağlık

En Revaçtaki Amerikan Hastaneleri

En Revaçtaki Amerikan Hastaneleri

John Hopkins Üniversitesi, U.S News and World Report dergisi için "Amerika'nın En İyi Hastaneleri"ni seçti. Rochester'daki Mayo Clinic, Ohio'daki Cleveland Clinic, Boston'daki Massachusetts General Hospital ve Los Angeles'taki UCLA Medical Center listenin ilk beşinde yer alıyor.

Dergi aynı zamanda en iyi sağlık kuruluşlarını 17 uzmanlık alanına göre de değerlendirdi. Ayrıca listede hastanelerdeki ölüm oranları, doktorların ünü, yatak başına düşen hemşire sayısı, en son teknolojiyi yakalayabilmesi ve hasta hacmi de ayrıntılı olarak belirtildi.

John Hopkins Tıp Planlama ve Pazarlama Yardımcı Başkanı Toby Gordon hastalarının bu tür sıralamaların ciddi hastalıklara sahip insanlar tarafından çok önemli olduğunu belirtti ve "Bu insanları daha bilinçli bir sağlık bakımı tüketicisi haline getiriyor. Eskiden hastalar doktorları nereye gitmelerini tavsiye ediyorsa oraya giderlerdi. Ama artık bu tür değerlendirmeler hastalarında problemlerini çözecek uzman arayışına girmesini sağlıyor" diye konuştu.

Cleveland Clinic Sağlık Direktörü MD John Clough, bu tür derecelendirmelerin özellikle kanser, kalp hastalıkları gibi doktor uzmanlığının büyük farklar yaratacağı hastalıklarda hastaların bilgi sağlamaları açısından çok yararlı olduğunu söyledi. Clough'a göre, bazı çalışmalar, ziyaretçi sayısı fazla olan hastanelerin bazı ameliyatlarda çok daha başarılı olduğunu gösteriyor, "Pratik mükemmelliği yaratıyor. Fazla ameliyat yapan doktorlar daha iyisini yapmaya daha eğilimli oluyorlar".

Bu listeler, yurtdışından hasta çektiği gibi ülke içerisinde değişik bölgelerde yaşayan insanların rağbet etmesini de sağlıyor. Fakat, bu hastanelerde girilmesi zor prosedürler yaratmıyor. Clough'a göre, listedeki diğer isimler gibi Cleveland Clinic'te talepler doğrultusunda büyümeye devam ediyor. Kalp hastaları için yeni yapılan bina, artan hasta sayısına rağmen hala en iyi tedavi imkanlarını sunuyor.

Bu hastanelere ulaşmak eğer bir bilgisayarınız varsa sadece bir telefon uzaklığında. Bu hastanelerden birçoğu web sayfalarında hastaların ulaşabileceği telefon numaralarını bulunduruyor.

Bu tür hastanelerde tedavi olmak değişik sağlık sigortası gerektiriyor. Ama yine de sigortanız yoksa bile bu hastanelerin milyon dolarlara ulaşan ücretsiz tedavi kampanyaları var.

Gordon ve Clough, internetin tedavi koşulları ve doktorlara ulaşılabilme açısından paha biçilmez bir kaynak olduğunu ve hastaların doktorlarıyla konuşurken hiçbirşeyden çekinmemeleri gerektiğini söyledi ve ekledi : "Eğitimli bir hasta, servet gibidir".
Yayın tarihi: 15.07.2002
810
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.