Sağlık

En değerli ilaç doğada gizlidir

En değerli ilaç doğada gizlidir

Doğadaki her şey birbirinin akrabasıdır. İnsanı, ağacı, çiçeği, kuşu, denizi, dağı oluşturan atom ve moleküller, birbirinin aynısıdır, kopyasıdır.

İşte bu nedenle en değerli ilaç 'huzur'un büyük parçası doğada yer alır. Huzur sudadır, topraktadır. Ağaçlarda, kuşlardadır. Doğaya kaçmak için kendinize bol bol fırsatlar hazırlayın.

Huzur, araştırmalara göre, sağlıklı, formda ve kaliteli bir hayatın köşetaşlarından biri. Huzur ile birlikte olmayan hiçbir şeyin tadı yok. Mutlu bir hayat ile en çok uyuşan, barışan, kaynaşan şey huzur olmalıdır. Huzur ruh aağlığınızın 'olmazsa olmaz'ıdır. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, su, toprak ve güneş hep birlikte var olmuştur. Beden ve ruhunuz işte bu nedenle doğanın bir parçasıdır, onunla iç içedir.

Bedeniniz suyun, toprağın, güneşin, bitkinin aynısıdır. Ruhunuz doğadaki 'esas gücün' yansıtıcısı ve aynasıdır. Doğadaki her şey normal olarak birbirinin akrabasıdır. İnsanı, ağacı, çiçeği, kuşu, denizi, dağı oluşturan atomlar ve moleküller hep aynıdır, birbirinin kopyasıdır. İşte bu nedenle huzurun büyük bir parçası doğada yer alır. Huzur sudadır, topraktadır. Ağaçlarda, kuşlardadır. Bazen suyun şırıltısı, yaprakların hışırtısıdır. Bazen de güneşin sıcaklığı, ayın ve yıldızların pırıltısıdır. Sıkılıp bunalınca dağlara, ormanlara kaçmanız, ağlayınca yüzünüzü su ile buluşturmanız bundandır.

Ruhu biçimlendirir

Doğa, ruhun ve bedenin en değerli ilacı, huzurun kaynağıdır. Ruh bedenle, beden ruhla doğada daha kolay anlaşır,daha çok kaynaşır.

Hayatın iki hareketli hücrenin birleşmesi ile başladığı ve milyarlarca hücrenin aldıkları bir 'iç emir' ile sonlandığı doğrudur. Hayatın içindeki bedensel ve ruhsal duruşumuzu bu iki küçük hücredeki genetik materyalinin belirlediğine hiç kuşku yoktur. Ama sakın unutmayın! İçinde 'yaşadığınız çevrenin' ve ait olduğunuz 'yerel dünya'nın özellikle ruhsal örgütlenmenizde, şekillenmenizde çok fazla etkisi vardır.

Doğaya kulak verin

Bozkır insanını, deniz insanından, şehir insanını, köy, kasaba insanından farklılaştıran şey biraz da budur. Doğa ruh sağlığımızın en büyük destekçisi huzurun en büyük ustasıdır. Huzuru ararken doğa ile daha çok birlikte olun.

Bedensel ve ruhsal egzersizleri beraber yapmanın, huzuru yakalamanın hoşluğunu hissedin. Bu daveti lütfen ertelemeyin. Çünkü huzur ve mutluluk doğada gizlidir.

Unutmayın

A- Hayatı kısaltan şeyler


Yapacak bir işi olmamak

Can sıkıntısı

Agresif-yıkıcı-olumsuz yaklaşımı sürdürmek

Kazanç ve servet odaklı olmak

Talihsizlik hallerinde geri çekilmek, küsmek

Depresyonda, içe dönük, yalnız bir yaşam sürmek

Doğaya ilgisizlik

Sağlık bakımına özensiz olmak

Hırçın, kızgın, ve agresif bir ruhsal örgütlenme

Uykusuzluk

B- Hayatı uzatan öneriler


Yardım etmek

Aşık olmak

Gülmek/Ağlamak

Yeni dostluklar kurmak

Evde hayvan beslemek

Evlenmek

Anne baba olmak, torun bakmak

Fıkra öğrenmek/dinlemek/anlatmak

Coşku ve neşe odaklı olmak

Tatil yapmak

Kendine önem vermek, iyi bakmak

Eğitim düzeyini arttırmak

Olumlu düşünmek/İyimser olmak

'Şimdiyi' yaşamak

Müzik dinlemek

Sevdiklerine daha fazla dokunmak, sarılmak

İç sesine kulak vermek

Daha sık seks yapmak

İYİ HABER

ÇİKOLATA FAYDALI OLABİLİR


Son çalışmalar çikolatanın sağlığı koruyan 'flavonoid'leri bol miktarda içerdiğini gösteriyor. Çikolatada bulunan flavonoidler (flavanoller ve prosiyanidinler), üzüm suyunda bulunan 'resveratrol' ve yeşil çayda bulunan 'epigallokateşin'lerle yakın akrabadır! Bu flavonoidler de yeşil çay ve üzüm flavonoidleri gibi bedeninizin antioksidan savunma gücüne güç katar. Antioksidan kapasinizin artması sizi kalp ve damar hasarlanmalarından korur. DNA'nızda oluşabilecek muhtemel hasarı önler. Çikolatadaki flavonollerin damarlarda kan akımını kolaylaştırmaları ve damar duvarındaki yangısal olayları önlemeleri de mümkündür.

GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN

Çikolata severleri mutlu edecek bir haberimiz daha var: Çikolata flavonoidlerinin yeşil çay polifenollerinden daha güçlü antioksidanlar oldukları anlaşıldı. Kakao, yeşil çay ve şarabın antioksidan kapasitelerini mukayese eden yeni bir çalışmada en yüksek antioksidan kapasiteye kakaonun sahip olduğu belirlendi. Bizim önerimiz çikolata tüketirken sütlü çikolatanın yerine kakao miktarı fazla olan koyu siyah 'bitter' çikolataları tercih etmeniz, beyaz çikolatalardan ciddi bir antioksidan bir yarar beklememeniz, sütlü çikolataların şeker, doymuş yağ ve kalori ile yüklü olabildiklerini asla unutmamanız. Sıcak ve soğuk kakaolu içeceklerden de böyle bir fayda beklemeyin. Kakaolu içeceklerin yapımlarında kullanılan alkali kimyasallar kakaodaki flavonoid miktarını oldukça azaltıyor.
Yayın tarihi: 27.02.2005
916
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.