Sağlık

En çok prezervatif seçiliyor

En çok prezervatif seçiliyor

Doğum kontrol yöntemlerinde en sık kullanılan yöntem sırasıyla prezervatif, dışarı boşalma ve doğum kontrol hapı...

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği'nin (CETAD), AB'nin finanse ettiği ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında desteklenen "Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk" projesi çerçevesinde yapılan "Cinsel Yaşam ve Sorunları" dosyası düzenlenen toplantıda açıklandı.

Cedat Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Direktörü Doç. Dr. Cem İncesu, toplantıda yaptığı konuşmada, her üç kişiden birinin yaşamının herhangi bir döneminde en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadığını söyledi.

Türkiye'de 20 ilde 16 yaş üzerindeki 1537 kişi üzerinde yaptıkları araştırmada, "Cinsellikle ilgili ilk bilgileri kimden edindiniz" sorusuna, "Büyük ölçüde çevre ve arkadaşlardan ediniyoruz" yanıtı verildiğini ifade eden İncesu, "Türkiye'de cinsellik konularının halen kulaktan dolma bilgilerle öğrenildiğini" belirtti.

İncesu, dönem dönem cinsel konularda "Cinsel sağlık,üreme sağlığı da dahil olmak üzere bilgilendirme ihtiyacı duyduğunuzda kimden bilgi alırsınız" sorusuna da, "Uzman ve doktora başvururum" yanıtı verenlerin Türkiye genelinde yüzde 34,6 iken, bu oranın Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 45,8, Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise yüzde 20,7 olduğunu kaydetti.

Okullarda cinsel eğitim verilmesi konusundaki soruya, "Okullarda cinsel eğitim kesinlikle verilmeli" karşılığını verenlerin oranının yüzde 60, "Okullarda cinsel eğitim kız erkek karma olarak mı verilmeli, yoksa ayrı ayrı mı verilmeli" sorusuna ise deneklerin yüzde 69'unun "Ayrı ayrı eğitim almalıdır" yanıtı verdiğini ifade eden İncesu, Türkiye'de aktif cinsel yaşamları olan kesimlerin yüzde 32'sinin, yani her 3 kişiden birinin cinsel sağlık, üreme sağlığı alanında en az bir sorunla karşılaştığını söyledi.
Yayın tarihi: 18.11.2006
1540
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.