Sağlık

Emzirme sadece bebek değil anneye de yararlı

Emzirme sadece bebek değil anneye de yararlı

Anne ve bebek arasındaki bağın güçlenmesinde önemli bir etken olduğu bilinen emzirme, bebeğe olduğu kadar anneye de fayda sağlıyor.

Yapılan çalışmalar emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını gösteriyor. En az 24 ay emzirenlerde bu azalma %25 oranında gerçekleşiyor. Emzirmeye genç yaşlarda başlayanlarda bu oran daha da yüksek oluyor.

Emzirmenin bir başka yararı da annenin rahminin doğumdan önceki haline gelmesinin sağlanmasıdır. Emzirmeyen annelerin rahimleri doğum öncesindeki boyutlarına dönemez, her zaman eskisinden biraz daha büyük kalır.. Bebeğin emme hareketi kanda süt üretici hormonların serbest dolaşımını sağlar. Bu da, süt bezlerinin faaliyetlerini canlandırmanın yanı sıra rahmin de normal haline dönmesini hızlandırır.

Emziren annenin, dengeli bir beslenme rejimi benimsemesi hayati bir önem taşır. Uzmanlar, taze sebze ve meyvalar, buğday ve tahıllarla, protein bakımından zengin besinlerin tercih edilmesini, lahana, karnabahar gibi hazımsızlık ve gaz yapıcı sebzelerin tüketilmemesini öneriyorlar.

Yayın tarihi: 06.02.2003
734
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.