Sağlık

Emzirme, anne bebek arasındaki bağı güçlendiriyor

Emzirme, anne bebek arasındaki bağı güçlendiriyor

Uzmanlar, emzirmenin önemini vurguluyor! Araştırmalar, hırpalanan ve sömürülen çocukların doğum sonrası erken dönemde annelerinden ayrılmak zorunda kalan ya da yakınlaşma sağlanamayan çocuklar olduğunu gösteriyor...

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümran Sevil, emzirmenin önemini vurgulayarak, anne ile bebeğin erken dönemde temas ettirilmesinin, yani memeye verilmesinin hem bebek, hem de anne açısından önemli olduğunu söyledi.

Yenidoğanın fiziksel ve duygusal gereksinimlerinin erken karşılanmaya başlanmasının, bebeğin büyüme ve gelişmesine katkı sağlayacağı gibi temel güven duygusunu da geliştireceğini anlatan Doç. Dr. Sevil, 'Emzirme, anne-bebek arasındaki deri temasını sağlayarak bağın güçlenmesine neden olur' diye konuştu.

Emzirmenin göbekle ilgili işlemin yapılmasından hemen sonra gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Sevil, bunun süt salgısının oluşması, rahmin kendini toparlaması ve anne-bebek iletişimini sağlaması gibi yararları bulunduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Sevil, 'Yenidoğanın anne vücudunda ihtiyaçlarını sağlayan plasentanın yerini, doğumdan sonra anne memesi alır. Biyolojik ve psikolojik yönden bebek, sıcak, güvenli ve kendini koruyan bir çevreye gereksinim duyar' dedi.

Ayrıca, bu temasın bebeğin annesini daha iyi tanımasına neden olduğunu da dile getiren Doç. Dr. Sevil, şunları kaydetti: 'Araştırmalarda, hırpalanan ve sömürülen çocukların, doğum sonrası erken dönemde annelerinden ayrılmak zorunda kalan ya da yakınlaşma sağlanamayan çocuklar olduğu saptanmıştır.

Doğumdan hemen sonra anne beyninin, özellikle yenidoğandan gelen uyarılara karşı hassaslaştığı bilinmektedir. Bebek ile anne arasında doğumdan sonra kurulan göz göze, ten tene temas, anne-bebek ilişkisini güçlendirir.'

Emzirmeyi etkileyen faktörler

Annenin emzirmeye ilişkin tutum ve davranışı, yaşı, öğrenim düzeyi, gelenekler ve inançlar gibi erken emzirmeyi etkileyen birçok faktör bulunduğunu belirten Doç. Dr. Ümran Sevil, bazı yörelerde 3-4 ezan bekletildikten sonra bunun yapıldığını söyledi.

Bir araştırmada, doğumdan sonraki 1 saat içinde emzirilmeye başlanan çocukların yüzdesinin en düşük Doğu Anadolu Bölgesi´nde çıktığına dikkati çeken Doç. Dr. Sevil, bu konuda ebe ve hemşirelere büyük görevler düştüğünü sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 14.04.2003
1003
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.