Sağlık

EMRULLAH BEBEK KALBİ DELİK DOĞDU, 5 AY SONRA HASTANEDEN ÇIKIYOR

EMRULLAH BEBEK KALBİ DELİK DOĞDU, 5 AY SONRA HASTANEDEN ÇIKIYOR

DOĞUŞTAN kalbi delik olan Emrullah bebek, 23 günlükken geçirdiği kalp ameliyatı ve ardından geçirdiği 2 ameliyatla sağlığına kavuştu.

DOĞUŞTAN kalbi delik olan Emrullah bebek, 23 günlükken geçirdiği kalp ameliyatı ve ardından geçirdiği 2 ameliyatla sağlığına kavuştu. Şimdi 5 aylık olan Emrullah Günay, 3 gün sonra sağlığına kavuşmuş olarak taburcu edilecek.
Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde oturan Dilek ve İsa Günay çiftinin üçüncü çocukları Emrullah'a, doğumundan hemen sonra solunum sıkıntısı nedeniyle getirildiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Kalbindeki delik nedeniyle acil ameliyat olması gereken Emrullah bebek, Özel Yaşam Hastanesi'ne sevk edildi. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Afşin Yaveri tarafından 23 günlükken ameliyata alınan Emrullah'ın kalbindeki delik kapatıldı.
Ameliyatın ardından sağlığı hızla düzelen Emrullah'a, kısa süre önce fıtık ve gastrostomi operasyonu yapıldı. 5 ayda geçirdiği 3 ameliyatın ardından sağlığına kavuşan minik Emrullah'ın, pazartesi günü taburcu edilmesi kararlaştırıldı.
DOĞUŞTAN BİRÇOK PROBLEMİ VARDI
Operasyonu gerçekleştiren Dr. Afşin Yaveri, Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Dr. Rüştü Kalaç, Çocuk Cerrahi Uzmanı Dr. Süleyman Akıllı ve Anestezi Uzmanı Dr. Selda Ersal ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, minik Emrullah'ın sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi. Dr. Afşin Yaveri, Emrullah'ın kalp hastalığının yanı sıra, birçok sorunla birlikte doğan bir bebek olduğunu belirterek, şunları söyledi:
"Ele alınması açısından gerçekten güç bir bebekti. Kalp hastalığına bağlı olarak gelişen kalp yetmezliği vardı. Bu durum bebeğin gelişimini etkiliyordu. Büyüyemediği ve organ gelişimini tamamlayamadığı için diğer sorunlarla başa çıkmak zorlaştı. Enfeksiyon gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalındı. 23 günlükken kalp ameliyatına aldık. Kalpteki delik ve iki damar arasındaki köprü damar kapatıldı. Kalp ameliyatını yaptıktan sonra yoğun bakım süreci gayet iyi geçti ve bebek büyümeye başladı. Bu onarımdan sonra kalp yetmezliği çok süratli şekilde geriledi. Daha sonra beslenmesi için gastrostomi (ağızdan doğal yollarla beslenemeyen kişilerin midesine veya ince bağırsağına takılan hortumla beslenmesi) ameliyatı yapıldı. Son olarak fıtık operasyonu gerçekleştirildi. Beslenmesi normale döndüğü zaman gastrostomisi de kapatılacak."
İLK KEZ EVİNE GİDECEK
Oğlu sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Dilek Günay ise, "Emrullah doğduğunda solunum sıkıntısı vardı. Fethiye'den Antalya'ya sevk ettiler. Burada kalbinin delik olduğunu öğrendik. Bizim için 5 aylık zorlu bir hastane süreci başladı. Oğlum 5 ayda 3 büyük operasyon geçirdi. Çok şükür doktorlarımızın sayesinde sağlığına kavuştu. 5 aydır hastanedeyiz. Emrullah ilk kez pazartesi günü evine gidebilecek. Çok mutluyuz" diye konuştu.

Yayın tarihi: 18.05.2012
1079
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.