Sağlık

EmbryoScope'un 'İlk' İkizleri

EmbryoScope'un 'İlk' İkizleri

Tüp bebek yönteminde yeni bir çağın başlangıcı...

Habibe ve Önder Dinçoğlu çiftinin 14 yıllık evlat hasreti, Türkiye'de yeni uygulanmaya başlayan, tüp bebek tedavi yöntemlerinde ise yeni bir çağın başlangıcı olarak da tanımlanan EmbryoScope sistemi ile mutlu sona erdi. İkiz bebeklerinin olacağını öğrenince mutlulukları ikiye katlanan çift, evlerindeki bilgisayarda embriyolarının gelişimini saniye saniye izledi.

Evlendikten beş yıl sonra çocuk yapmaya karar veren Habibe ve Önder Dinçoğlu çiftinin dokuz yıldır gitmediği, çalmadığı kapı kalmamış. Sperm azlığı nedeniyle tedavi altına alınan ve çeşitli operasyonlar geçiren 43 yaşındaki matbaa işçisi Önder Dinçoğlu yaşadıkları süreçleri şöyle anlatıyor: "Bu tedavide ailenin umudunu yitirmemesi, sabırlı olması en önemlisi de başarılı-güvenilir bir tüp bebek tedavi merkezi bulması gerekiyor. Biz dokuz yılın sonunda Bahçeci Umut Tüp Bebek Merkezi ve Doç. Dr. Ulun Uluğ'la karşılaştık. İlk deneme olumsuz olunca bize Türkiye'de ilk kez denecek EmbryoScope ya da Dinamik Embriyo İzleme Sistemi'nden bahsetti. Hiç düşünmeden kabul ettik. İkiz bebeklerimizin olacağını öğrendiğim gün benim en mutlu günümdür."

'İkizlerimin Oluşumunu Saniye Saniye İzledik'
İki aylık hamile 'çiçeği burnunda' 34 yaşındaki anne adayı Habibe Dinçoğlu mutluluktan konuşamıyor. Habibe Dinçoğlu, "Merkezden elimize bir cd verdiler. 'Buradan embriyolarınızı saniye saniye izleyebilirsiniz' dediler. Çok şaşırdım. Aile büyüklerim ile birlikte ikizlerimin oluşumunu izlerken yaşadığım mutluluğu anlatmaya kelimeler yetmez. Doktorum Doç. Dr. Ulun Uluğ'un benim hayatımdaki yeri bambaşkadır' dedi.

'Gebelik Şansı Artıyor'

Embriyo seçimini iyileştirme-değerlendirme programlarını geliştirmek amacıyla kullanılan EmbryoScope adı verilen Dinamik Embriyo İzleme Sistemi, tüp bebek tedavisinde tüm aşamaların düzenli olarak gözlemlenmesini sağlıyor. Uygun teknolojisi ile sağlıklı olan embriyoları seçme şansı, kısıtlı embriyo sayılarında da başarı elde edebilme oranını artıran sistemle ilgili olarak Bahçeci Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ulun Uluğ, Dinamik Embriyo İzleme Sistem'nin özellikle ileri yaşlarda yumurta sayısı az olan veya sperm problemi olan aileler için gebelik şansını artırmada umut olacağını söyledi.

Yayın tarihi: 04.07.2011
1853
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.