Sağlık

Eli öpülesinin unutkanlığı kader değil...

Eli öpülesinin unutkanlığı kader değil...

Annenizin unutkanlık sorunu onu mutsuz ediyor. Buna karşı çaresiz değilsiniz, belki de çok basit bir çözümü var.

Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterse de en sık rastlananlar, isim ve kelimeleri unutmak, eşyaların konulduğu yerin unutulması, yakın geçmişe yönelik deneyimlerin hatırlanmaması gibi yakınmalardır.

Her zaman ciddi bir hastalığı olmayabilir
Bunların ardında her zaman ciddi bir hastalık bulunmayabilir. Annenizde bu tür belirtilere rastladıysanız öncelikle nedenleri üzerinde biraz düşünün. Kişi, yaşadığı hayatın temposundan yorulduğunda, stresli anlarında, depresyon halinde benzer unutkanlık sorunları yaşayabilir.

Gereksiz birçok bilgi onu rahatsız ediyor olabilir. Hafızanın gereksiz birçok bilgiyle kirletilmesi, gereksiz ve önemsiz şeylerin hafızaya alınması, bir işi öğrenirken birden fazla işle uğraşmak, dikkat eksikliği ve endişe gibi dikkati yoğunlaştırmayı güçleştiren etkenler, yapılan işe gereken önemin verilmemesi, dağınık çalışma düzeni gibi faktörler de hafızayı etkiler.

Bir uzmana gösterin
Gerçekten önemli bir hastalığın söz konusu olması ihtimaline karşı, uzman denetiminde gereken tetkiklerin yapılmasında fayda vardır. En sık rastlanan hafıza rahatsızlıklarından Alzheimer hastalığında olduğu gibi diğer hastalıklarda da erken tanı, uygun tedavi ve eğitimler, hastalığın yıkıcı etkilerinin yavaşlatılmasını sağlayabilir.

İstenmeyen hafıza problemleriyle karşılaşmamak için yapabileceğiniz en uygun şey hafızasını güçlendirmektir. Aşağıdakileri yapmasını sağlamanız faydalı olacaktır:

• Düzenli ve dengeli bir yaşam sürdürmesini sağlayın

• Yeterli ve dengeli beslenmeli

• İyi uyumalı

• Sigara kullanmamalı

• Temiz havada yürüyüş faydalı

• Sosyal ilişkilerini artırın

• Düzenli kan basıncına sahip olmasına özen gösterin

Yayın tarihi: 13.05.2007
1500
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.