Sağlık

Elektron tomografisiyle damardaki kireç bulunuyor

Elektron tomografisiyle damardaki kireç bulunuyor

Damar duvarında yerleşen kalsiyum, yani kireç ölçülerek kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili riskler belirlenebiliyor. Kısaca EBT denilen elektron tomografisiyle ani kalp krizi ve ölümlere yol açabilen damar sertliği erken dönemde yakalanabiliyor.

EBT, tüm vücut taramalarında ve anjiyolarında ilk ve tek 3 boyutlu, girişimsiz kansız ve katatersiz yöntem olarak uygulanıyor. Koç Üniversitesi Amerikan Hastanesi Toplantı Merkezi'nde yapılan ''Koroner Damar Hastalıkları Tanısında Elektron Tomografi'' konulu toplantıda konuşan Avusturya Graz Üniversitesi Radyoloji Departmanı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Reiner Rienmüller, EBT'nin tarama amaçlı anjiyografinin yerini almaya aday olduğunu, ancak henüz tanı amaçlı kullanılamayacağını söyledi. Anjiyo, anjiyoplasti (damara balon veya stent uygulanması) veya by-pass olan hastaların izlenmesi için yöntemden yararlandıklarını belirten Prof. Dr. Rienmüller, ''Bu teknoloji, damarların yeniden tıkanıp tıkanmadığını veya darlık riskini katatersiz olarak gösterir'' dedi. Cihazın hızlı, hassas ve güvenli bir teknolojiye sahip olduğunu söyleyen Prof. Reimüller, ''EBT ile damarlardaki kalsiyum birikimine bakılıyor. Ancak hastayla ilgili koroner kalsiyum skoru belirlenirken, diyabet, yüksek tansiyon, yaş, ailede hastalığın görülme sıklığı, sigara kullanımı gibi diğer risk faktörleri de gözönüne alınıyor. Tüm bu veriler değerlendirilerek risk saptanabiliyor'' dedi.
Yayın tarihi: 23.07.2002
814
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.