Sağlık

Elektrikli battaniyelere dikkat

Elektrikli battaniyelere dikkat

Havaların soğumasıyla birlikte kullanımı yaygınlaşan elektrikli battaniyeler, uygun kullanılmadığı zaman yangın, elektrik çarpması gibi kazalara neden olabiliyor.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şubesi Başkanı Tevfik Demirel, tüm elektrikli aletlerde olduğu gibi yaygın olarak kullanılan elektrikli battaniyelerde de ciddi kazalara olanak verilmemesi için dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu belirtti.

Elektrikli battaniyelerin uygun kullanılmadığında ölümle sonuçlanan kazalara yol açtığına dikkat çeken Demirel, elektrikli ürünleri satın alırken mutlaka, ürünün TSE garantisinin olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini, TSE garantisi olmayan ürünlerin insan hayatını tehdit ettiği gibi enerji kaybına da neden olarak elektrik tüketimini artırdığını söyledi.

Demirel, TSE garantisi olmayan elektrikli battaniyelerin kablolarının iyi izole edilmediği için elektrik çarpması, yangın gibi kazalara yol açtığına dikkat çekerek, tüketicilerin elektrikli ürün alırken her baklava dilimini TSE damgası olarak görmemelerini, ürünün TSE garantisi olup olmadığını dikkatlice incelemeleri gerektiğini bildirdi.

Elektrikli battaniyelerin yatağı ısıtmak için kullanıldığını, yatağa girmeden fişinin mutlaka
çekilmesi gerektiğini vurgulayan Demirel, şunları kaydetti:

'Yatmadan iki saat önce elektrikli battaniye çalıştırılmalı, yatağa girmeden önce de fişten mutlaka çıkarılmalıdır. Ürünün 5-6 saatçalıştırılması, üründe elektrik akımı varken yatağa girilmesi doğru değildir. Elektrikli battaniye kullanırken elektrik akımına kapılmalarbu şekilde meydana gelmektedir. Ürünün uzun süre çalıştırılmasında iseiyi izole edilmeyen kabloların yangına neden olması söz konusudur.''

Elektrikli battaniye satıcısı Sebahat Günaçtı da havalar soğuyuncaelektrikli battaniye satışlarının arttığını belirterek, özellikle en çok talebin üniversite öğrencilerinden geldiğini söyledi.
Yayın tarihi: 18.02.2004
3860
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.