Sağlık

El mantarına dikkat

El mantarına dikkat

Özellikle bu sıcak yaz günlerinde mantara yakalanmanız işten bile değil

Güncellenme tarihi:
El mantarına dikkat

Mantar bir tür sağlık sorunudur. Aynı zamanda güzellik önünde de bir engeldir. Nemli, hava almayan ve temiz olmayan ortamları çok seven ve hemen türeyen mantar, çok çabuk yayılabilir ve en sevdiği yerler tahriş olmuş bölgelerdir.

Havuz, spor tesisleri, hamam gibi çok sayıda insan tarafından kullanılan yerlerden bulaşma riski çok yüksek olan mantar, kaşıntı ve kızarıklıklarla ortaya çıkar. Özellikle ikinci ve üçüncü parmaklarda ortaya çıkan el mantarının sonraki aşaması beyaz lekelerdir. Islak ve nemli ortamları seven mantar, suyla çok ilgili kişilerde daha fazla görülür.

El mantarı için bitkisel çözümler mevcut. 10 – 12 tane zakkum yaprağını 1 litre suda 10 dakika kaynatın ve elinizin sorunlu bölgelerine uygulayın. Mantarınız geçene kadar uygulayın.1 litre suyun içinde 1 avuç kurutulmuş ısırgan otunu kaynatın ve soğumaya bırakın. Sorunlu bölgelere sürün ve mantarınız geçene kadar uygulayın.

Yayın tarihi: 29.06.2012
1563
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.