Sağlık

El kurutma makineleri mikrop saçıyor

El kurutma makineleri mikrop saçıyor

El kurutma makineleri ve ortak kullanılan telefonlar mikroorganizma açısından oldukça zengin....

Türk Silahlı Kuvvetleri yayın organı Koruyucu Hekimlik Bülteni'nde bulaşıcı hastalıklarla ilgili bir yazıya yer verildi. Yazıda, el kurutma makineleri ve ortak kullanılan telefonların bulaşıcı hastalıklara yol açan mikropları barındırbileceğine dikkat çekildi.

EL KURUTMA MAKİNELERİ YERİNE MENDİL VEYA HAVLU

Lokanta ve iş merkezleri gibi toplu kullanıma açık yerlerin lavabo ve tuvaletlerinde kullanılan el kurutma makinelerinden çıkan sıcak havada mikroorganizmalar yoğun olarak bulunuyor.

Hastalık yapıcı mikroorganizmaların insana bulaşmasında etkili olabilecek el kurutma makinelerinin yerine kağıt havlu veya şahsi havlu/mendil kullanılması öneriliyor.

ORTAK KULLANILAN TELEFONLAR SIK SIK TEMİZLENMELİ

Ortak kullanılan telefonların mikrofon ve kulaklık, sap kısımlarının mikroorganizma açısından zengin. Mikrofon ve kulaklık kısımlarında "stafiokokların" yoğun olarak bulunurken, sap kısımlarında ise Ecoli'nin tespit ediliyor, ortak kullanılan telefonların düzenli aralıklarla temizlenmesi öneriliyor.
Yayın tarihi: 14.07.2004
1166
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.