Sağlık

El ağrısı deyip geçmeyin!

El ağrısı deyip geçmeyin!

Çok basit ve önemsiz gibi gelen el sorunları, geç tanı ya da uygun olmayan tedaviler nedeniyle kişilerin yaşam kalitesini etkileyen çok ciddi sorunlara neden oluyor.

Acıbadem Hastanesi El Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Nalbantoğlu, bu sorunların özellikle klavye kullanımı gibi elleriyle çalışanlar ve hamilelerde daha çok görüldüğünü belirtiyor. El sorunlarının başında tıp dilinde "Karpal Tünel" olarak bilinen sinir başı sendromu hakkında Op. Dr. Ufuk Nalbantoğlu şunları söylüyor: "Median sinirinin el bileğinde, parmakları hareket ettiren tendonlar ile birlikte içinden geçtiği 'Karpal Tünel'de baskıya uğraması sonucu bu hastalık gelişir. Başlangıçta tıbbi tedavi ve gece atelleri kullanılır. Yeterli iyileşme olmazsa cerrahi anlamda karpal tünel gevşetilmesi yapılarak sinir üzerindeki baskının ortadan kaldırılması sağlanır."

Klavye kullananları, örgü örenleri, bahçe işi ile uğraşanları ve hamileleri en çok tehdit eden el sorunu ise "tendinit" ler. Baş parmak dahil her parmakta görülebilen bu problemi Op. Dr. Ufuk Nalbantoğlu şöyle anlatıyor: "Parmakları hareket ettiren kirişlerin yüzeyleri çok düzgün kılıflarla çevrilidir. Bu kirişler çeşitli tünellerden geçerler. Tetik parmak probleminde kılıfların girişi daralır, kirişler kalınlaşır ve kendilerini saran kılıflara sığmazlar. Avuç içinde hassasiyet, parmak büküldüğünde takılma ve kilitlenme tendinitlerin başlıca belirtileri olarak kabul ediliyor." Tedavide öncelikle ılık kompres ve ağrı kesiciler, yeterli olmadığı durumlarda cerrahi müdahale yapılıyor.

El bileğini fazla kullanan kişilerde görülen bir diğer sorun "ganglion kistler". Bu sorunlarda takip, el bileğinin istirahati; gerilemeyenlerde de ameliyat önerilmektedir. Op. Dr. Ufuk Nalbantoğlu, dirsek bölgesinde görülen 'epikondilit', veya halk arasında bilindiği ismiyle 'tenisçi dirseği' sorununu şöyle anlatıyor: "Şikayetlerin derecesine göre tedavi uygulanır. Hastalık tanısı konulduğunda öncelikle streching öneriliyor. Bileklik ve ilaç kullanımının yanı sıra fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanıyor." Acıbadem Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Sabri Narman, " El fonksiyonunun sağlanması ve korunmasında el cerrahı, fizik tedavi hekimi, el fizyoterapisti, iş ve uğraşı terapistinin sıkı iş birliği içinde olması, başarı oranını yükseltir."
Yayın tarihi: 02.04.2005
938
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.