Sağlık

Ekonomik sıkıntı erken menopoza neden oluyor

Ekonomik sıkıntı erken menopoza neden oluyor

Çocukluk ya da yetişkinlik döneminde ekonomik sıkıntı çeken kadınların erken menopoza girme riskinin arttığı belirlendi. Ekonomik sıkıntı içindeki kadınların, maddi sorunu olmayan kadınlara göre yaklaşık 10 yıl daha erken menopoz belirtileri gösterdikleri tespit edildi.

Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü tarafından yaşları 36 ile 45 arasında değişen 600'den fazla kadın üzerinde yapılan araştırma, ekonomik durumun kadınlar üzerindeki çarpıcı etkilerini gözler önüne serdi.

Araştırmaya göre, yoksulluğun yol açtığı stres, kadınların yumurtlama düzenini olumsuz etkileyerek, erken yaşta doğurganlıklarını kaybetmelerine neden oluyor.

Uzmanlar, araştırmanın başında henüz hiçbiri menopoz belirtileri göstermeyen kadınları üç yıl boyunca takip etti ve bu kadınların ekonomik geçmişlerini de kayıtlara geçirdi.

Araştırma, çocukluk, gençlik ya da daha sonraki dönemlerinde ekonomik sıkıntılar yaşayan kadınların, menopoz öncesinde ortaya çıkan hormonal, biyolojik ve klinik belirtileri daha erken göstermeye başladığını ortaya koydu.

Uzmanlar, bu belirtilerin başında regl süresinin ve kanama miktarındaki değişikliklerin geldiğini kaydettiler. Araştırmanın yapıldığı ABD'de normal menopoz yaşı 52 iken, yoksulluk nedeniyle erken menopoz belirtisi gösterme yaşı ortalama 44'e kadar iniyor. Dünyanın önemli bir bölümünün yoksullluk tehdidi altında bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, yoksulluğun kadın sağlığını giderek daha fazla bozmasından endişe ediyorlar.
Yayın tarihi: 17.10.2002
852
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.