Sağlık

Eklemlerinize iyi bakın

Eklemlerinize iyi bakın

Osteoartirit, herhangi bir eklemin üzerine yük binen kısmının hasar gördüğü ilerleyici bir eklem hastalığıdır.

Eklemlerin anormal bir zorlamaya maruz kalmaları ile ortaya çıkar.

Yaşlanma süreci, eklem yüzeyinin üzerine binen yüke karşı hassasiyetini arttırıyorsa da osteoartiritin nedeni tam olarak bilinmez. Bilinen, osteoartritin bir yaşlılık sorunu olduğu, yaşlanmanın kalitesini, keyfini, huzurunu bir hayli bozduğudur.

OSTEOARTİRİT teşhisi hastaların şikayetlerine, fizik muayene bulguları ve radyolojik verilere dayanır. Teşhiste güçlük çekildiği takdirde, diğer romatizimal hastalıklardan ayırt edici kan testleri veya eklem sıvısı incelemelerinden faydalanmak mümkündür.

Diz eklemleriniz osteoartiritin önemli bir yerleşme yeridir. Hareketle artıp istirahatle azalan ve belirgin sabah tutukluğu yapan diz osteoartiritinin işareti, dizlerdeki çıtırdama hissinin başlamasıdır. Özellikle diz çökme, merdiven çıkma-inme ve sandalyeye oturma-kalkmada ağrı varsa sorun oldukça ilerlemiş demektir. Kalça eklemlerine yerleşen osteoartiritin ağrıları ise daha sinsi ve hafiftir. Ağrı özellikle kasıkların dış kısmında, uyluğun iç yüzünde, kalçalarda ve dizin iç kısmında hissedilir. Kalça eklemi romatizmasında da eklem tutukluğu ve hareket kısıtlılığı sonucu oluşan yürüme güçlüğü ön plandadır. Kalça kemiği osteoartiritinin gece ağrıları can sıkıcıdır. Hastalar kalçalarındaki ağrıyı önlemeye çalışmak için özel pozisyonlar almaya çalıştıklarından bir süre sonra bel ağrıları başlayacaktır. Omurga eklemlerine yerleşen osteoartiritte bel ve sırt ağrıları ön plandadır. Bel sinirlerinin kök kısımlarına olan baskılar nedeniyle ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve hareket güçlüğü de ortaya çıkabilmektedir. Osteoartritin omuz, dirsek, bilek ve el parmakları dahil tüm eklemlere yerleşebileceğini hatırlatalım!

Kişiye özel tedavi


Üzülerek belirtelim, osteoartirit tedavisi, özellikle eklem yapısının ileri derecede bozulduğu ileri dönemlerde yüz güldürücü değildir. Orta yaş ve sonrasının bilinen sağlık sorunlarını (hipertansiyon, şeker hastalığı, kan yağları yüksekliği-damar sertliği, kemik kırılganlığı artışı-osteoporoz, menopozal ve andropozal yakınmalar, depresyon, katarakt, prostat sorunları) yaşayan sorunlu ve 'yol yorgunu' her hastada osteoartrit tedavisinin 'kişiye özel' bir hale getirilmesi gerekmektedir. Ağrı, hastaların öncelikle kurtulmak istedikleri en önemli sorunlarıdır. Orta yaşlı insanların çoğunda görülen mide ülseri ve gastritis gibi problemler, böbrek yetmezliğini hızlandırma korkusu, hipertansiyon regülasyonunu bozma endişesi ise, güçlü ağrı kesicilerin rahatça rahat kullanımına engel olmaktadır. Hastaların hayat kalitesini bozan sadece eklem ağrıları değildir. Eklem tutukluğunun yol açtığı hareket kısıtlanmaları önemli bir sorundur. Bu nedenle osteoartiritli kişilerin yaşam kalitesinin arttırılmasında eklem fonksiyonlarının mutlaka iyileştirilmesi gerekmektedir. İyi planlanmış bir fizyoterapi desteği en az ağrı kesiciler kadar işe yarayacaktır.

Osteoartirit sorununu yaşayan hastaların kilo vermeleri ve bilinçli bir aktivite programını ısrarla sürdürmeleri için eğitim almaları en az ilaçlar ve fizyoterapi kadar gereklidir. Eklem çevresindeki kas gruplarının gerginliğini azaltacak, uyum yeteneklerini ve güçlerini arttıracak özel egzersizler hastalara öğretilmelidir. Merdiven kullanma zorunluluğunun azaltılması, tuvaletin yükseltilmesi, sandalye boyunun arttırılması gibi basit önlemler hastaların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır.

Önlenebilir bir sorun


Osteoartirit yaşlanma sürecinizin doğal yol arkadaşıdır. Eklemleriniz de öyle veya böyle kalbiniz, damarlarınız, gözleriniz, kulaklarınız gibi yaşlanacaktır. Önemli olan eklem yaşlanmasının da yavaşlatılıp geciktirilebileceğini bilmenizdir. Eklemlerinize iyi bakmalı, onları yaşlılığa iyi hazırlamalı, güçlerine korumakla kalmayıp güçlerine güç katmalısınız. Sizi yıllarca sadakatle taşıyan diz ve kalça eklemlerinizin, yemenizi, yazmanızı sağlayan parmak, bilek, dirsek ve omuzlarınızın değerini sorun ortaya çıkınca fark etmek istemiyorsanız onlara iyi bakmaya daha gençlik döneminizde başlamalısınız. Onları maksimum derecede güçlendirmeli ve sürekli hareket halinde tutmalısınız. Yaralanmalardan, travmalardan korumalısınız.

Hangi ilaçlar etkili

Eklem kıkırdakları, eklem yapılarının en önemlisidir. Kıkırdak koruyucu ilaçların tıp terminolojisindeki adı 'kondroprotektif' ürünlerdir. Son yıllarda bu ürünlerin etkinliğini gösteren çok sayıda çalışma yayınlanmıştır. En yaygın kullanılanları 'glikozaminsulfat' ve 'chondroitin'dir. Osteoartiritli hastalarda yapılan pek çok çalışmada faydalı olabilecekleri gösterilmiştir. Özellikle glikozaminsulfat'ın ağız veya enjeksiyon yoluyla kullanımının faydalı olabileceğini düşündüren çok sayıda bilimsel veriye ve gözleme sahibiz. Ülkemizde vitamin üreticileri tarafından besin desteği ürünler kapsamında yukarıda belirtilen maddeleri ihtiva eden ürünleri eczanelerden bulmanız mümkünse de bu ürünlerin ilaç üretimine uygun koşullarda hazırlanmış olanların daha güvenlidir. Biz her iki ürünün de doktor önerisi ve gözetimi altında kullanılması gerektiği düşüncesindeyiz. Dost, arkadaş, komşu tavsiyeleri ile glikozamin kullanmayın.

Kilo vermek şart

Osteoartirit ağrılarından kurtulmanın en önemli iki şartı, aşırı kilolardan kurtulmak ve düzenli olarak bilinçli egzersiz yapmak.

Hürriyet / Osman Müftüoğlu
Yayın tarihi: 22.03.2006
868
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.