Sağlık

Egzersizden vazgeçmeyin

Egzersizden vazgeçmeyin

Egzersiz, pek çok kronik hastalığın gelişmesini önlemede ve tedavisinde vazgeçilmez bir unsur.

Egzersiz hem yaşlanmayı geciktirmede, hem formumuzu korumamızda ve obezite tedavisinde, hem de özellikle kalp damar rahatsızlıkları başta olmak üzere, hipertansiyon, diyabet, artrit, osteoporoz, kan yağlarının yükselmesi, depresyon, kanser vb. hastalıklara karşı bizi korumakta ve tedavilerinde destek olmakta.

Araştırmalara göre, 'diyet ile egzersiz' birlikte uygulandığında, daha fazla kilo kaybı görülüyor. Uzun dönemde de kilonun korunabilmesi için egzersiz vazgeçilmez bir unsur. Ayrıca sürekli egzersiz yapan kişi daha dinamik ve üretken oluyor. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme bütünü kas gücünü, dayanıklılığı, koordinasyonu artırıp kardiyovasküler uyumu sağlar, daha mutlu bireyler yaratır.

Özel olmalı

Yapılan çalışmalara göre aerobik ve aneorobik egzersizle birlikte uygulanan beslenme programlarının çok riskli grup içerisinde olan obez bireylerde ciddi ölçülerde kilo kayıplarına neden olduğu görülmektedir. Fakat unutulmaması gereken bir diğer nokta, her zaman beslenme programlarınız için değindiğimiz "kişiye özel" ilkesinin spor programları için de uygulanması gerekliliğidir. Yani kısaca kendi vücudunuza, yaşam şartlarınıza ve isteğinize uygun bir spor yapmalısınız.

Egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken en kritik nokta, harcanan eforun yoğunluğudur. Spor hekimi efor testiyle egzersiz nabzını belirleyebilir.
Yayın tarihi: 29.11.2006
1581
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.