Sağlık

Egzersiz' in yerini alabilecek ilaç

Egzersiz' in yerini alabilecek ilaç

Bilim adamları, egzersizin yerini alabilecek bir ilaç üzerinde çalışmalarını son aşamaya getirdi. İlaç sayesinde egzersiz yapmaya zaman ayıramayanlar da kaslarını geliştirebilecek...

Amerikalı bilim adamları, egzersizin yerini alarak insanlarda egzersiz yapmış gibi kasları geliştirebilecek bir ilaç üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

İlacın egzersiz yapamayan kalp ve solunum yolları hastalarında egzersiz yapmış gibi kas hücrelerini geliştirebileceği ve ikinci derece şeker hastalığı riskini azaltabileceği açıklandı.

İlacın bulunması durumunda, sporcular için doping alternatifi olabileceği belirtildi.

Texas Üniversitesi uzmanları plazma kininlerinin yükseltildiği özel fareler üzerinde araştırma yaptı.

Plazma kininleri yüksek olan farelerde kas hücre protopozlaması içinde bulunan mitokondrilerin sayısının arttığını gözleyen uzmanlar, bu durumun maraton koşucularında kas hücrelerinin gereksinimi olan gücü ortaya koyabildiğini kaydetti.

Plazma kininlerinin artmasının egzersiz yapmayan farelerde, egzersiz yapan farelerdeki gibi sağlıklı kas hücrelerini oluşturduğu belirlendi.

Araştırmacılar, elde ettikleri sonuca göre ilaç firmalarının yeni ilaç geliştirebileceğini açıkladı. Yaşlanmayla birlikte vücuttaki mitokondrilerin azaldığını kaydeden uzmanlar, yeni bir ilacın geliştirilmesi durumunda, yaşlılarda fiziksel aktivitenin ilaçla yükseltilebileceğini ve vücuttaki mitokondrilerin de artırılabileceğini belirtti.

Konuyla ilgili araştırma raporu, Journal Science dergisinde yayımlandı.


Açıklayıcı not: Plazma kininlerinin artması şokta ve iltihapta görülür. Son derece yüksek bir farmakolojik etkisi vardır. Mekanik ve kimyasal yönden hasar görmüş dokulardan açığa çıkması ve ağrı oluşumuna yol açmasıda olasıdır.

Mitokondri: Hücrelerin enerji üreten kısımlarıdır.

Yayın tarihi: 12.04.2002
664
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.