Sağlık

Egzersiz hamilelikte karşılaşılan riskleri azaltıyor

Egzersiz hamilelikte karşılaşılan riskleri azaltıyor

Geçenlerde yapılan bir araştırmaya göre hamilelikten bir yıl önce ya da hamilelik sırasında fiziksel olarak aktif olmak kadınların yüksek kan basıncını azaltıyor.

Çalışmaya katılan araştırmacılar kadınların daha çok egzersiz yapmasının hamilelik aylarında ortaya çıkabilen yüksek kan basıncı riskini azalttığını bildirdiler.

"Preeclampsia" olarak bilinen ve hamilelik sırasında ortaya çıkan yüksek kan basıncının neden ortaya çıktığı konusunda çok az şey biliniyor. Bu durum hem anne hem de bebek için tehlike arzediyor ve bazı durumlarda ölüme bile sebebiyet verebiliyor.

Seattle'daki İsveç Tıp Merkezinden Dr. Michelle A. Williams ve meslektaşlarının Hipertansiyon dergisinin Haziran sayısına yazdığı makalede son yapılan araştırmanın hamileliğin ilk 20 haftasında yapılan fiziksel aktivitenin anne ve bebeğin karşı karşıya kalabileceği tehlike riskini azalttğını gösterdiğini söyledi.

Willams ve meslektaşları konuyla ilgili olarak preeclampsia'ya yakalanmış 201 hamile kadını ve yüksek kan basıncı olmayan 383 kadını inceledi. Kadınlara hamileliklerinden bir yıl önce ya da hamileliklerinin ilk 20 haftasında yürüyüş, merdiven çıkma gibi egzersizler yapıp yapmakdıkları soruldu.

Araştırmacılar fziksel aktivitelere katılan kadınların üçte birinin hastalığa yakalanmadığını saptadılar.


Yayın tarihi: 11.06.2003
655
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.