Sağlık

Egzama hastaları doğal antibiyotikten yoksun

Egzama hastaları doğal antibiyotikten yoksun

Bilim adamları, egzama hastalarının bakteriyel enfeksiyonlara yol açan doğal kimyasalları üretme yetisinden yoksun olabileceğini dile getiriyorlar.

Araştırma egzama hastaları için antimikrobiyal maddeleri içeren yeni tedaviler geliştirilmesinin kapılarını açabilir.

ABD'deki araştırmalar dokuz kişiden birinin hayatlarının bir evresinde egzama veya benzeri hastalıklara yakalandığını ortaya koyuyor.
Bu gibi sorunları olan kişiler ciltte bakteriyel enefksiyonlara karşı özellikle hassas.

Bu kişilerin büyük çoğunluğu Staphylococcus aureus mikrobu taşıyor, üçte birinde de bunun sonucunda enfeksiyon görülüyor.

Egzamanın denetim altına alınması amacıyla streoit kremlerinin kullanımı bağışıklık tepkilerini azaltarak enfeksiyonların gelişip serpilmesini daha da kolay hale getirebilir.

Yüzey kimyasalları

Denver'da Ulusal Yahudi Tıp ve Araştırma Merkezi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan son araştırmada bu hastaların bazılarının enfeksiyonlara normal bir şekilde tepki verme yetisinden yoksun olabilecekleri bulundu. Ekzama hastası olan kişilerin yanısıra bu hastalığı taşımayanlarda da, genellikle ciltteki iltihaplara tepki olarak salgılanan antimikrobiyal nitelikteki LL-37 ve HBD-2 adlı iki kısa protein ya da peptitin çok düşük düzeyde bulunduğu ya da hiç bulunmadığı saptandı. Egzama hastalarında bu peptitlerin bulunmamasının nedeni tam olarak belirgin olmasa da, araştırmacılar, deri hücrelerince salgılanan IL-4 ve IL-13 adlı iki bağışıklık hormonunun peptitlerden en az birinin üretilmesini önlediğini ileri sürdü.
Dr Donald Leung 'Bu bulgular, atopic dermatitis hastalarının derilerinde yeterli miktarda antimikrobiyal peptit üretmelerini engelleyen bir bağışıklık tepkisi azalması bulunduğunu ortaya koyuyor.' diye konuştu.

İleride uygulanacak tedavilerde virüs ve mantarların yanısıra bakterileri de hedef alma gibi ek bir faydaları da bulunan peptitlerin kullanılabileceği fikrini ortaya attı.
Yayın tarihi: 11.10.2002
929
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.