Sağlık

Eczacılar: İflasın eşiğindeyiz

Eczacılar: İflasın eşiğindeyiz

"Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur ödemelerinde hala gecikmeler yaşanıyor. Eczacılar, ecza depolarının uyguladığı yüksek faiz ve bankalardan aldıkları kredi borcu içerisinde boğulmuş durumdalar."

Tüm Eczacı işverenleri Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda tek çatı sistemi anlayışının tam oturmamasından dolayı sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, "Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur hala ödemelerini zamanında yapmıyor. Bizde ecza depolarına zamanında ödeme yapamadığımız için yüzde 60 gecikme faizi ödüyoruz" dedi.

Ödemelerde gecikmeler yaşanıyor
TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a açık mektup gönderdi. Saydan, "Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur ödemelerinde hala gecikmeler yaşanıyor. Eczacılar, ecza depolarının uyguladığı yüksek faiz ve bankalardan aldıkları kredi borcu içerisinde boğulmuş durumundadırlar. Ecza depoları ödeme güçlüğü içine düşen meslektaşlarımıza yüzde 60'lara varan gecikme faizi uyguluyor. Eczaneler iflas yoluyla birer birer kapanmaya başladı" dedi.

Hastalar da mağdur
Saydan, mektubunda, provizyon sisteminde sürekli yaşanan aksaklıklar sonrasında hastaların ve eczacıların yılma noktasına geldiğini ifade etti ve "SSK önündeki kuyruklar bu kez çalışmayan provizyon sistemi sonrasında eczanelerimizde yaşanmaya başladı. Bu aksaklıkların sebebi ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nda tek kurum anlayışının yerleşmemiş olmasıdır" dedi.

Gizli yangına dur denilmeli
Tek bir faturayı 3 ayrı kurum iç ayrı ayrı kestiklerinin altını çizen Saydan, eczanelerin harcadığı kağıt miktarının küçük çaplı bir ormandan elde edilebilecek kadar büyük olduğunu söyledi. 23 bin eczane olduğunu kaydeden Saydan, ilgili bakanların bu gizli yangına dur demesi gerektiğini belirtti.

ANKA

www.gercekgundem.com
Yayın tarihi: 10.09.2007
795
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.