Sağlık

Eczacı-SGK kavgası uzlaşmayla bitti

Eczacı-SGK kavgası uzlaşmayla bitti

İlaç krizi, Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türkiye Eczacılar Birliği'nin restleriyle tırmandı. SGK eczanelerle tek tek 'e-sözleşme' yapılacağını açıkladı, TEB 'Tehdide boyun eğmeyiz' dedi. TEB'in bakanlarla görüşmesinden uzlaşı çıktı.

Güncellenme tarihi:
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) arasındaki ilaç alım protokolü restleşmesi dün doruk noktasına ulaştıktan sonra gece uzun görüşmeler sonucunda çözüldü. SGK Başkanvekili Fatih Acar'ın, TEB'in protokolü dün itibarıyla imzalamaması halinde, bugünden itibaren eczacılarla tek tek sözleşme yapılacağını açıklaması ve TEB Başkanı Erdoğan Çolak'ın "Tehdide boyun eğmeyiz" yanıtıyla vatandaşlar tedirgin oldu. Ancak TEB'in Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'le yaptığı görüşmeler sonrasında uzlaşı sağlandığı açıklandı. Muayene ücretlerinin eczanelerde tahsil edilmesi, eczanelerin SGK'lı hastalara verdiği ilaçların parasını kurumdan daha erken tahsil etmek istemesi, provizyon sisteminde sıkıntı yaşanması gibi sorunların bir an önce çözülmesi için uzun süredir tepki gösteren ve çeşitli platformlarda seslerini duyurmaya çalışan TEB, uzlaşma sağlanamayınca, çareyi sigortalıların serbest eczanelerden ilaç almasını sağlayan sözleşmeyi feshetmekte bulmuştu. Bu galerilere de bir göz atın!
Yayın tarihi: 20.01.2009
2743
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.