Sağlık

Ecevit'in sağlık durumu

Ecevit'in sağlık durumu

Hastanede yapılan yaklaşık 3 saat süren tetkiklerden sonra Ecevit'in bir hafta hastanede yatırılmasının gerektiğine karar verildi.Bu durumda Ecevit Hindistan ve Pakistan gezisine de çıkamayacak.

Hastaneden taburcu olduktan sonra 13 gündür evinden çıkmayan Başbakan Ecevit'i ziyarete bu sabah doktorları geldi. Doktorlar Ecevit'i ziyaretleri sırasında hastaneye gitmesi için ikna etmeyi başardılar.

Doktorlar nezaretinde Başkent Hastanesi'ne götürülen Ecevit'e yaklaşık 3 saat boyunca tetkik yapıldı.

Tetkik sonucunda bir süredir sırtı ağrıyan Ecevit'in sol 9. kaburgasında travmatik kırık olduğu ortaya çıktı.

Doktorları Başbakan Ecevit'in en az bir hafta süre hastanede yatırılmasına ve tedavisinin hastanede sürdürülmesine karar verdi.

Hastanede Ecevit'in tetkikleri yapılırken kapıda kalabalık bir medya ordusu gelişmeleri izliyordu. Son durumu açıklayan Prof. Dr. Mehmet Haberal oldu.

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Başbakan Bülent Ecevit'in ''sol 9. kaburgasında travmatik kırık ve yumuşak doku zedelenmesinin yanı sıra sol bacakta başlangıç safhasında tromboflebit saptandığını, tüm yaşamsal işlevlerinin normal sınırlar içerisinde olduğunun gözlemlendiğini'' bildirdi.

Prof. Dr. Haberal, Başkent Üniversitesi Hastanesi önünde saat 14.20 sularında Başbakan Bülent Ecevit'in sağlık durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Haberal, açıklamasına, ''Sayın Başbakanımızın sizi çok fazla telaşlandıracak herhangi ciddi bir durumu olmadığını peşinen belirtmek istiyorum'' diyerek başladı.

Prof.Dr. Haberal, mevcut sorunları nedeniyle Ecevit'in en az bir hafta süreyle hastane koşullarında tıbbi tedavi ve yatak istirahatI amacıyla gözlem altında kalmasının uygun görüldüğünü belirti.

Başkent Hastanesi'nden yazılı olarak yapılan ve daha sonra Prof. Dr. Haberal tarafından da okunan açıklamada, Başbakan Ecevit'in bugün saat 10.50'de sol yanında mevcut sırt ağrısı, sol bacağındaki ödem ve ağrı nedeniyle geniş kapsamlı kontrol muayene ve tetkiklerinin yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Sol 9. kaburgada travmatik kırık ve yumuşak doku zedelenmesinin yanı sıra sol bacakta başlangıÇ safhasında tromboflebit saptanmış olup, tüm yaşamsal işlevlerinin normal sınırlar içerisinde olduğu gözlemlenmiştir.

Yapılan sistemik değerlendirmede yukarıdaki sorunlara ek başka bir hastalık bulgusuna rastlanmamıştır. Sayın Başbakanımızın var olan nörolojik rahatsızlığı kontrol altındadır.

Mevcut sorunları nedeniyle sayın Başbakanımızın en az bir hafta süreyle hastane koşullarında tıbbi tedavi ve yatak istirahatI amacıyla gözlem altında kalması uygun görülmektedir. Bu süre içerisinde Sayın Başbakanımızın sağlığıyla ilgili açıklama, gerektiğinde Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılacaktır.'' Açıklamada Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Turgut Zileli, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Atılay Taşdelen, kardiyoloji uzmanı Prof.

Dr. Haldun Müderrisoğlu, göğüs cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Hatipoğlu ve göğüs hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Füsun Öner Eyüboğlu'nun imzaları yer alıyor.

TROMBOFLEBİT NEDİR?

Prof. Dr. Haberal, ''tromboflebit''in ne olduğunun sorulması üzerine, ''Tromboflebit, damarların, özellikle siyah kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Şu anda Sayın Başbakanımız'ın böyle bir problemi var. Biz de onunla ilgili gereğini yapıyoruz'' dedi.

Prof. Dr. Haberal, gazetecilerin diğer soruları üzerine şunları söyledi:
''Başbakan'ın sağlığıyla ilgili gerekli açıklamaları yaptım.

Lütfen herhangi bir şekilde yorum yapmayalım. Hiç endişeniz olmasın.

Sayın Başbakanımızla ilgili bundan sonra olacak gelişmeleri, Başbakanlık Basın Müşaviri Cem Avcı'ya bildireceğiz. Onun vasıtasıyla da sizler alacaksınız.'' Prof. Dr. Haberal, gazetecilerin Ecevit'in sağlık durumuna ilişkin diğer sorularını yanıtsız bıraktı.

Yurtdışı gezileri iptal

Başbakan Bülent Ecevit'in Pakistan ve Afganistan'a yapacağı ziyaretler ertelendi.

Başbakanlık Basın Müşaviri Cem Avcı, Başkent Üniversitesi Hastanesi önünde gazetecilere konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Avcı, Başbakan Ecevit'in 23-25 Mayıs 2002 tarihlerini kapsayan Pakistan ve Afganistan ziyaretleri ile Mayıs ayı sonunda Türkiye'ye gelecek olan Suriye ve Hindistan başbakanlarının bu ziyaretlerinin ertelendiğini bildirdi.

Kırık ve tromboflebit çalışmaya engel değil

Doğan Holding Sağlık Grubu Başkanı Dr. Gündüz Tezmen, Başbakan Ecevit'in sol 9. kaburgasında tespit edilen kırığın tedavisi için ekstra bir şey yapmaya gerek olmadığını söyledi. Tezmen, gögüs bölgesinin kendi kendine iyileşeceğini bu sırada Ecvevit'e ağrı kesici verileceğini belirtti.

Kırığın şiddetli bir çarpmayla meydana gelebileceğini söyleyen Dr. Tezmen, Ecevit'in yaşı gözönünde bulundurulduğunda çok ciddi bir çarpmaya gerek kalmadan da böyle bir kırığın meydana gelebileceğini söyledi. Tezmen yine yaşı gözönünde bulundurulduğunda bu kırığın 1 ay içinde kendi kendine iyileşebileceğini söyledi.

Ancak Tezmen bu kırığın çalışmaya engel olmadığını sadece nefes alıp verirken ve ani hareketlerde ağrıya neden olacağını belirtti.

Ecevit'in bacağında tespit edilen 'tromboflebit'in yani damar iltihabının genellikle bacağın mikrop kapmasıyla ortaya çıktığını söyledi. Tezmen, "bacağa herhangi bir şekilde giren mikrop zamanla bir enfeksiyona neden olarak toplar damarı iltihaplandırmış olabilir" dedi. 'Tromboflebit'in yoğun bir antibiyotik tedavisi ile giderilebileceğini belirten Tezmen, "belki de ayağı hareketsiz bırakarak tedaviyi güçlendirmek istiyorlar, bunun için bir hafta hastanede kalması gerekmiş olabilir" dedi.

Ecevit'in nörolojik rahatsızlığı miasteni (kas güçsüzlüğü) ile ilgili ayrıntılı bir inceleme yapılmadan görüş bildirilemeyeceğini belirten Dr. Tezmen, belki bu hastalığın tedavisine ağırlık vermek için de hastanede kalması istenmiş olabilir dedi.

TROMBOFLEBİT NEDİR?

Damarın kan pıhtısı nedeyle iltihaplanmasıdır (flebit de denir). Her vende gelişebilir ancak bacak venlerinde daha çok görülür. Pıhtı hem yüzeyel (superficial tromboflebit) hem de derin venlerde gelişebilir. Uzun dönem inaktivite, arabada, uçakta uzun süre oturarak seyahat etmek, ameliyattan sonra uzun süre yatak istirahati, felç, tromboflebit oluşma riskini artırır. Damar içi ilaç kullanmak, östrojen hormonu kullanmak, kalp hastalıkları ve kanser tromboflebit meydana getiren risk faktörleridirYayın tarihi: 17.05.2002
1038
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.