Sağlık

Ebola'ya karşı aşı

Ebola'ya karşı aşı

Amerikan Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nden aşı uzmanı doktor Gary Nabel, maymunlar üzerinde denenen aşının tek bir dozunun, hayvanları Ebola hastalığına karşı koruduğunu belirterek, aşının, akut solunum yolu sendromu (SARS) başta olmak üzere diğer bulaşıcı hastalıklara karşı aşı geliştirilmesi konusunda bilimadamlarını cesaretlendirdiğini söyledi.

Dr. Gary Nabel, soğuk algınlığıyla diğer bulaşıcı hastalıklara yol açan, zayıflatılmış bir virüsü, Ebola virüsünden alınan bir proteinle birleştirerek geliştirdikleri aşının 8 maymuna tek doz verilmesinden 28 gün sonra, hayvanlara 1995 yılında Ebola'dan ölen bir kişiden alınan virüsün enjekte edildiğini söyledi.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmada, bazılarına aşırı dozda yapılsa da maymunların aşıdan sonra sağlıklarını yitirmediği, aşı yapılmadan virüs verilen maymunların ise öldüğü belirtildi.

Doktor Gary Nabel, aşının, şiddetli Ebola salgını sırasında hastalığa yakalananların yakın çevresine yapılması halinde salgının kısa sürede kontrol altına alınabileceğini belirtti.

Bini aşkın kişi öldü

İlk kez 1976 yılında Sudan'ın batısıyla eski Zaire, şimdiki Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde ortaya çıkan hastalık, o tarihten bu yana bini aşkın kişinin yaşamına mal oldu.

Sümük, salya ve kanla bulaşan, henüz tedavisi bulunmayan Ebola, yüksek ateş, iç kanama, kusma ve kanamalı ishale neden oluyor ve hastaların yarısından fazlasının ölümüne yol açıyor.

Yayın tarihi: 09.08.2003
766
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.