Sağlık

E vitamini damar tıkanıklığını engellemiyor

E vitamini damar tıkanıklığını engellemiyor

E vitamininin, bilinenin aksine 40 yaş grubunda damar tıkanıklığı riskini önleyemediği saptandı. E vitamininin, damarların tıkanmasına karşı koruyucu olduğu inancının yeni araştırmada doğrulanmadığına değinen uzmanlar, ayrıca damarların tıkanmasına dokularda oksidasyon meydana gelmesinin yol açmadığını belirlediklerini açıkladı.

Araştırmacılar, E vitamininin kötü kolesterol LDL`den kaynaklanan oksidasyonu önleyebildiğini, ancak damarların tıkanmasını yavaşlatmadığını gözledi. 300`en fazla kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmada, deneklergünde 400 ünite E vitamini kullandı ve altı ayda bir kontrolden geçirilerek, damarların tıkanmasıyla ilgili durumları belirlendi. Üç yıl süren araştırma sonunda, E vitamini alan deneklerin kanlarındaki kötü kolesterolün daha az oksitlenme gösterdiği fakat damarların tıkanması üzerinde E vitamininin yavaşlatıcı rol oynamadığısaptandı. Önceki araştırmalarda, E vitaminin anti-oksidasyon etkisinin damarların tıkanmasını yavaşlattığının belirlendiğine değinen uzmanlar, E vitaminin belki 20 yaş grubunda, şeker hastalarında ve yüksek risk altında bulunan hastalarda damarların tıkanmasını yavaşlatabildiğini düşünüyor.

Bir başka araştırmada, E vitamini alan hastalarda E vitamini almayan kalp ve böbrek hastalarına göre kalp krizinin daha az meydana geldiği belirlendi. Araştırmacılar, kanlarında E vitamini az olan insanlarda bu vitamininin, damarların tıkanması konusunda etkili olabileceği görüşünü savunuyor.

E vitamininin anti-oksidasyon etkisinin kandaki oksidasyon oranını azalttığını belirten uzmanlar, aynı etkinin damar tıkanması üzerinde görülmemesinin E vitamininin yararsız olduğunu ortaya koymadığını, eksikliğinin daha fazla zarara yol açabildiğini kaydediyor. Uzmanlar, damarlardaki tıkanma riskini önlemek isteyen insanların doğru beslenmeleri gerektiğini, yüksek tasiyon ve kolesterolün indirilmesiyle ilgili ilaçları almalarını ve egzersiz yapmalarını öneriyor. Sağlıklı beslenen, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolünü kontrol eden aynı zamanda egzersiz yapan insanların, kalp hastalıkları ve inme riskini indirebilecekleri belirtiliyor. Araştırma raporu, Circulation adlı dergide yer aldı.
Yayın tarihi: 18.09.2002
841
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.